Spotkanie z literaturą w MS44

Ciepło zapraszamy do galerii ms44, przy ul. Armii Krajowej 13 na literackie spotkanie, 24 czerwca o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

>Sama siebie nie pamiętam< to debiut literacki Beaty Zuzanny Borawskiej, czuła opowieść o pamięci, tej utraconej i tej żywej, obecnej. Autorka, wraz z aktorką Teatru Polskiego w Szczecinie, Olgą Adamską, zapraszają na wspólne literackie spotkanie, aby opowiedzieć o powstaniu tej książki, i porozmawiać o nie zawsze łatwej cielesności i pamięci ją wyrażającej. W trakcie spotkania przeczytamy fragmenty książki, zawierającej literackie kartki z dziennika, wiersze oraz kolaże. Dotkniemy opowiadań, które często przybierają kształt prozy poetyckiej, analizując nie tylko poprzez cielesność, to co męskie i to co kobiece. Ta książka to bolesna, choć piękna epifania przemijania i letni spokojny brzeg morza, to właściwy dla jej wysłuchania krajobraz. Tak o książce Beaty Zuzanny Borawskiej, pisze Inga Iwasiów:

"Zuzanna Beata Borawska zapisuje życie z osobą chorującą, tracącą pamięć. Czyni to z dwóch poziomów: codzienności oraz teorii. Codzienność to zdziwienia, styki, fragmenty, swoiste pogłosy narracji niemogących się spotkać. Zanikająca komunikacja jest jedyną, którą można zaobserwować. Opowiadająca tworzy jednocześnie zapis własnej obserwacji życia oraz refleksji na temat kobiecości. Oscylowanie pomiędzy tym, co można zgłębić, a tym, co widoczne, lecz nieprzeniknione, tworzy kolaże. Tekstowe i wizualne, włączone do książki."

Książkę uzupełniają i ilustrują, kolaże Anny Paszkowskiej. Beata Zuzanna Borawska – autorka książki Sama siebie nie pamiętam (Wydawnictwo Granda), opowiadań: Tajemnice barci w Sny umarłych. Polski rocznik weird fiction. 2021 (Wydawnictwo Phantom Books Horror); Syrenie Stawy w Bizarny Szczecin (Wydawnictwo Granda); Il Qabrietta w „Stonerze Polskim”. Od ponad dziesięciu lat związana z kulturą jako: dziennikarka, animatorka kultury, wydawczyni płyt z muzyką jazzową. Współautorka filmu Narcyz o sobie. Historia Marka Kazany, autorka reportażu Salam alejkum, bracia, który ukazał się na łamach „Krytyki Politycznej”. Pomysłodawczyni i prowadząca cykli warsztatów twórczego pisania z elementami samorozwoju pt. „Siła kobiecej opowieści”. Mieszka w Szczecinie. Olga Adamska – aktorka teatralna. W dorobku ma ponad 60 ról dramatycznych i komediowych, recitale i monodramy. Ulubienica szczecińskiej publiczności. Inspiracji szuka w literaturze. Brzeg morza to jej ulubiony krajobraz. Wstęp wolny, 24 czerwca godzina 18.00, Galeria Sztuki Współczesnej ms44, ul. Armii Krajowej 13, Świnoujście Wydarzenie jest dofinansowane przez województwo zachodniopomorskie.