Koncert na harfę i organy

Już dziś w 18 sierpnia, zapraszamy na koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego - Świnoujskie Wieczory Organowe. W Sanktuarium pw. Chrystusa Króla, przy pl. Kościelnym 1 wystąpią Carlos Pena Montoya (harfa) oraz Tomasz Adam Nowak (organy). Bilety w cenie 20 zł do nabycia bezpośrednio przed koncertem. Początek wydarzenia o godz. 19.00.

Carlos Pena Montoya - naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku lat 9, a gry na harfie w wieku lat 11 pod kierunkiem pierwszej harfistki Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Kostaryce, prof. Ruth Garita, a następnie pierwszej harfistki Orkiestry Symfonicznej Baltimore, prof. Eileen Mason. Przez kilka lat studiował grę na fortepianie na Uniwersytecie Kostaryki w San Jose oraz dwa lata edukację muzyczną na Uniwersytecie Narodowym w Heredii. W tym czasie zajmował stanowisko pierwszego harfisty w Zespole Symfonicznym Narodowego Instytutu Muzycznego w Kostaryce oraz w Młodzieżowej Orkiestrze Narodowej Kostaryki. Od ośmiu lat stale mieszka w Europie, a od 2007 w Monachium, gdzie zaczął pobierać lekcje gry na harfie u prof. Helgi Storck. W latach 2007-2011 na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu (Austria) ukończył z wyróżnieniem studia I stopnia w klasie prof. Helgi Storck. W tym czasie wystąpił z kilkoma recitalami np. w „Gläseneer Saal in the Musik Verein" w Wiedniu (2007), w Gasteig Small Concert Hall w Monachium (2009) oraz współpracował z orkiestrami i zespołami symfonicznymi w Niemczech, Austrii, Polsce i Tajlandii, z którymi brał udział w licznych tournée. Przez dwa lata był stypendystą niemieckiej fundacji „Vössing-Stiftung, a w 2010 r. za wybitną grę wygrał stypendium „Hübel-Stipendium" ufundowane przez Uniwersytet Mozarteum w Salzburgu. Został wybrany na członka fundacji „Yehudi Menuhin Live Music Now" organizującej koncerty charytatywne. Ma też doświadczenie w nauczaniu – uczył gry na harfie na letnich kursach dla kandydatów na studia na Uniwersytecie Mozarteum (2009) oraz uczniów w różnym wieku w Musikschule Teisendorf w Niemczech (2009/2010). Od roku 2012 jest I harfistą Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku. W 2014 ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w klasie prof. Helgi Storck w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i rozpoczął swoją aktywność jako pedagog, ucząc gry na harfie w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku oraz w Szkole Muzycznej im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni.

Tomasz Adam NOWAK – 1962 w Warszawie - absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina – dyplom z wyróżnieniem. Studia organowe kontynuował w Monachium u Franza Lehrendorfa, w Amsterdamie u Ewalda Koiimana oraz w Paryżu u Marie-Claire Alain. Ukończył też studia muzyki kościelnej w Wyższej Szkole Muzycznej w Essen. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów organowych, m.in. jako pierwszy Polak, w ponad 40-letniej historii konkursu – zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Organowej w Haarlem (Holandia) w 1994 roku. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia, niemieckich rozgłośni radiowych, a także płyt CD. W latach 1994-2000 wykonał w cyklu koncertów w Niemczech, pięciokrotnie wszystkie dzieła organowe Johana Sebastiana Bacha, a w 2001 roku utrwali komplet tych dzieł na 12 płytach CD.    Koncertuje w większości krajów Europy. Jako solista współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi Europy.   Jest profesorem gry organowej i improwizacji w Wyższej Szkole Muzycznej w Detmold. Prowadzi międzynarodowe kursy interpretacji i improwizacji organowej w Europie i USA. Organista i kantor w kościele św. Lamberta w Munster.  Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Westfalskiego Festiwalu Organowego. Prowadzenie koncertu: Maja Piórska Dyrektor artystyczny: dr Małgorzata Klorek PROGRAM KONCERTU Świnoujście, Sanktuarium Chrystusa Króla 18 sierpień 2023 roku, 19.00   Wykonawcy: Carlos Pena Montoya (Kostaryka) – harfa Tomasz Adam Nowak (Niemcy) – organy   Johann Sebastian Bach (1685-1750)

• Sinfonia z Kantaty BWV 29 „Wir danken dir, Gott”
  • (Dziękujemy Ci, Boże) opracowanie na organy: M. Dupre

Georg Christoph Wagenseil (1715-1777) - Allegro – Andante - Vivace Johann Christoph Friedrich Bach (1732-1795) - Allegretto con Variazioni „Ah vous dirai-je,maman” Felix Godefroid (1818-1897) - Etiuda koncertowa Tomasz Adam Nowak (1962) - Improwizacja Claude  Debussy (1862-1918) - Danse sacree et danse profane   Bilety w cenie 20 zł, do nabycia w kasach MDK oraz bezpośrednio przed koncertem.

Uwaga: z Kartą Wyspiarza oraz z Kartą Wyspiarza Seniora, bilety kosztują 16 zł!