Wystartowało głosowanie w kolejnej edycji świnoujskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku zachęcamy do oddanie swoje głosu na projekt przygotowany dla Miejskiego Domu Kultury. Przedstawiamy Wam Cermiczną Wyspę!

Budżet Obywatelski Gminy Miasto Świnoujście to niemal 3 mln złotych na pomysły zgłaszane bezpośrednio przez mieszkańców Świnoujścia. Tegoroczną edycję podzielono na cztery kategorie, w której każdy mieszkanieć Świnoujścia może oddać jeden głos.

Projekt na który my zachęcamy żeby oddać swoj głos to Ceramiczna Wyspa. Projekt nr 1 w kategorii inwestycji ogólnomiejskich

Pracownia ceramiki w ramach projektu Ceramiczna Wyspa powstanie w filii MDK w Karsiborzu. Położony przy ul. 1 Maja 40 obiekt idealnie nadaje się jako miejsce pracy twórczej. Posiadane przez MDK pomieszczenia są przystosowane do stworzenia pracowni, praktycznie bez generowania dodatkowych kosztów. Nie bez znaczenia jest też fakt otwarcia stałej przeprawy między wyspami Uznam i Wolin i stworzenie nowych połączeń autobusowych. Dzięki nim można obecnie bez przesiadek dotrzeć do filii w Karsiborze niema z każdego miejsca lewobrzeżnej części miasta.

Zaplanowane w budżecie środki przewidują zakup najpotrzebniejszych urządzeń i mebli, koniecznych do uruchomienia pracowni. Oprócz stołów i regałów, zakupimy przede wszystkim piec do wypalania ceramiki. Urządzenie nie wymaga podłączenia do siłowego gniazda prądu zmiennego, a jedynie dostępu do sieci 230V. To oczywiście nie wszystko, bo nie da się pracować z gliną bez odpowiednich narzędzi, pędzli, toczków i elektrycznych kół garncarskich.

przykładowy piec

Najdroższym urządzeniem jest profesjonalny piec, który kosztuje ok. 14 tys. złotych. Sporą wartość maja również koła garncarskie, których cena waha się ok. 4,5 tys. złotych. Dużym wydatkiem będą też meble do pracowni, chcemy na ten cel przeznaczyć ponad 4 tys. złotych. Pozostałe komponenty to już drobniejsze kwoty, od 35 do 220 złotych. Łącznie chcemy przeznaczyć w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego 30 tys. złotych.

Wszystko będzie się odbywało pod czujnym okiem dyplomowanej instruktor z Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu. Planujemy uruchomienie pracowni w drugim semestrze roku kulturalno-oświatowego czyli najprawdopodobniej po feriach zimowych 2024. Pozwoli to na spokojne zorganizowanie pracowni oraz wcześniejsze zapisy na warsztaty. Materiały potrzebne do prowadzenia zajęć, będzie zapewniał MDK Świnoujście.

zajęcia pracownia

Wszystko w Twoich rękach – hasło promujące nasz projekt, łączy w sobie zarówno istotę pracowni ceramiki jak i Budżetu Obywatelskiego. Praca z gliną – od której zaczyna się proces tworzenia ceramiki – wiążę się rękodziełem, pracą własnymi rękoma. Z kolei ideą Budżet Obywatelski jest przekazanie podejmowania decyzji mieszkańcom gminy, oddaniem pewnych spraw – dosłownie – w ręce obywateli. I to się pięknie spina.

Głosujcie na stronie: https://swinoujscie.budzet-obywatelski.org/glosowanie#formularz

Lub skanując poniższy QR kod.

adobe express qr code

Dziękujemy!