4 października po raz kolejny zawita do Świnoujścia Uznamski Festiwal Muzyki. W Sali Teatralnej przy ul. Jana Matejki wybrzmią najznakomitsze utwory estońskich mistrzów. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest bowiem twórczość z tego nadbałtyckiego kraju. Bilety do nabycia w kasie MDK w cenie 45 zł.

Poprzez bałtycką niemiecką klasę wyższą wśród szlachty i kupców, poprzez Ligę Hanzeatycką i reformację, Estonia przez wiele wieków była związana z Niemcami. Pochodzący z Turyngii Johann Valentin Meder pracował w Tallinie ok. 1680 roku; w tym samym czasie Saksończyk David Kellner studiował w Tartu i ubiegał się o stanowisko tamtejszego organisty. Estoński barok nie jest więc wynalazkiem. On naprawdę istniał. Tutaj można go usłyszeć z najlepszymi muzykami.

Supersonus. European Resoce Ensemble, Marco Ambrosini (Nyckelharpa), Anna-Liisa Eller (Estoński Kannel Chromatyczny), Villu Vihermäe (Viola da Gamba), Taavi Kerikmäe (Klawesyn, Harmonium), Saale Fischer (Klawesyn)
SILVIUS LEOPOLD WEISS: Uwertura C-dur; Święta pieśń ludowa „Kas on linnukesel muret” (arr.  Marco Ambrosini); JOHANN VALENTIN MEDER: Suita na klawesyn C-moll, Sonata „Der Polnische Pracher” G-dur; ŚWIĘTA PIEŚŃ LUDOWA: „Ma tulen taevast ülevalt” (arr Marco Ambrosini).

Mosty estońskiego baroku
Wtorek, 04.10.2022
19:30, Sala Teatralna, ul. Jana Matejki 11

Bilety w cenie 45 zł do nabycia w kasie MDK, ul. Wojska Polskiego 1/1, II piętro, p. 321, kasa czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 do 15.00.

Pełny program festiwalu można pobrać tutaj (PDF).

Skip to content