Kwarantanna trwa i sytuacja na całym świecie nie jest wesoła. Dla ogólnego bezpieczeństwa wspieramy akcję #zostańwdomu. Nasi instruktorzy starają się umilić Wam ten trudny czas.
Do pobudzenia kreatywności młodszych i starszych Na naszym profilu Facebook  oraz tutaj będziemy codziennie podrzucać ciekawe i wartościowe pomysły, dla Waszych pociech. Tworzymy bazę kreatywnych pomysłów, twórczych zadań i wskazówek do plastycznych projektów, które możecie zrealizować sami w domu.  Stronę aktualizujemy codziennie.

Kto pamięta powieści w odcinkach? U nas w wersji dla dzieci przedstawimy nietuzinkowy zespół stworów wszelakich z książki Stanislava Marjanovica „Mała encyklopedia DOMOWYCH POTWORÓW” wyd. Nasza Księgarnia.

Codziennie przez okres kwarantanny i cyklu #zostańwdomu z kulturą w Waszych domach zagości jeden „potwór”. Ciekawe czy rozpoznacie w nich te dobrze Wam znane:)


A tak o swoich POTWORACH pisze sam autor:
„Dawno dawno temu (a może całkiem niedawno) odkryto, że w naszych domach grasują Domowe Potwory. Są to stwory, których głównym zadaniem jest psocić, bałaganić, psuć, wchodzić w szkodę – słowem, robić nam wbrew. Męczą nas i dręczą, podkładając nam duże świnie i mniejsze świnki oraz ze wszystkich sił starają się nasze spokojne domowe życie zmienić w najokropniejszy domowy koszmar.”

Uważajcie na nie szczególnie teraz kiedy tak dużo przebywacie w domach:)

Już za chwilę POTWÓR nr 1 i codziennie inny Potwór do wspólnego czytania.

Ilustracje: Stanislav MarjanovicTo już ostatni POTWÓR w naszej powieści odcinkowej! Na poniedziałek szykujcie się na fajną zabawę z nagrodami w związku z zakończeniem „potwornego” cyklu.

A na koniec przed Wami…

 

SPÓŹNIANNA OPÓŹNIALSKA czyli Potwór Niepunktualności

Jeśli tylko zaakceptujesz w swym domu obecność SPÓŹNIANNY, już nigdy i nigdzie nie zjawisz się na czas. Będziesz gonić za uciekającymi autobusami i smętnie patrzeć za odlatującymi samolotami. Nie starczy ci kartek w dzienniczku na uwagi za spóźnianie, a jeśli już pracujesz, koledzy będą cię co dzień witać spojrzeniami pełnymi nagany. SPÓŹNIANNA chętnie pomoże ci kłamać i wymigiwać się, wymyślając wymówki w rodzaju: „Bardzo was przepraszam, ale rano spadł nam na garaż meteoryt tanguski i musiałem pomagać mamie w sprzątaniu” albo: ” Ojejku, nie macie pojęcia, jak trudno zmienia się cztery opony przebite na raz!”. Najlepiej uwolnić się od naszej przyjaciółki SPÓŹNIANNY, bardziej zaufać zegarkowi – no i raczej ruszać się niż siedzieć!

Stanislav Marijanovic
„Mała encyklopedia DOMOWYCH POTWORÓW II”
Wyd. Nasza Księgarnia

Dziękujemy wszystkim, którzy śledzili „potworny” cykl. To nie koniec powieści w odcinkach… Idzie nowe!
Dziś urocza parka KŁÓTLIWIEC I SWARLIWIEC czyli Bliźniacze Potwory Swarów i Niesnasek

Te potwory żywią się kłótnią, jak ty płatkami z mlekiem. Tylko czekają, aż ktoś zacznie niewinną sprzeczkę, po czym dolewają oliwy do ognia tak długo, aż zwykła wymiana zdań przerodzi się w okropna awanturę, najlepiej z użyciem rąk. Od chwili kiedy Potworne Bliźniaki zamieszkają w twoim domu, nie możesz być pewnym dnia ani godziny. Jeśli więc istnieje najmniejsze podejrzenie, że kryją się w pobliżu, należy je czym prędzej przegonić szczotką albo wessać odkurzaczem. A najlepiej przepędza się je śmiechem, którego po prostu alergicznie nie cierpią. Im więcej żartów i radości w domu, tym większa szansa, że same się wyniosą.Dziś ROBALLO OBRZYDALLO czyli Potwór „Brrr”

OBRZYDALLO jest niewidzialny, gdyż zamieszkuje wyłącznie naszą wyobraźnię. Potrafi ci wmówić, że mała muszka czy komar to monstrualny szerszeń. Gdzie tam szerszeń! To potwór gorszy od krokodyla, tygrysa i bawołu afrykańskiego razem wziętych! Tymczasem musisz wiedzieć, że latające i pełzające stworzonka wcale nie chcą ci zrobić krzywdy. Przeciwnie, lubią, by je zostawić w spokoju. Tak więc nie ma powodu, by się na ich widok histerycznie wydzierać, uciekać na drzewo czy w szalonym tańcu klepać się po ubraniu. Nie, to nie robaczek włazi ci pod koszulę, tylko ROBALLO OBRZYDALLO znów płata swoje obrzydliwe figle.Dziś wyjątkowa aplikacja dla miłośników przyrody – POCKET PENGUINS.

Naukowcy z Kalifornijskiego Instytutu Badawczego hodują i badają afrykańskie pingwiny przylądkowe. Zainstalowali kamery, dzięki którym Ty też możesz obserwować te zwierzęta. Aplikacja daje Ci dostęp do obrazów z kamer na lądzie, pod wodą oraz z kamery termowizyjnej, która pokazuje, co pingwiny robią w nocy. Pamiętaj, że instytut znajduje się w Kalifornii,, czyli na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. To znaczy, że jest tam dziewięć godzin wcześniej niż w Polsce. Jeśli chcesz pooglądać zwierzęta, gdy j est u nich jasno, musisz zrobić to wieczorem.

https://youtu.be/293bHffb4QE

System: Android, iOS
Język: angielski
DarmowaBAŁAGANIARA CHAOTYCZNA czyli Potwór Bałaganu i Chaosu

BAŁAGANIARA CHAOTYCZNA starannie wybiera czas i miejsce swojego działania. Czeka, kiedy zaczniesz się śpieszyć na umówione spotkanie, a wtedy wkracza do akcji, po czym w domu rozpętuje się istne piekło. W panice bebeszysz szafy w poszukiwaniu wizytowego ubrania, gubisz lewy but, torbę teczkę, klucze i ważne papiery. I nawet nie możesz usiąść i spokojnie się rozejrzeć, takiego narobiłeś potwornego bałaganu!

Trzy prawa BAŁAGANIARY:

1. Nic nigdy nie jest na swoim miejscu.
2. To, co ma być do pary, zawsze jest osobno.
3. Nigdy nie znajdujemy tego, czego potrzeba nam natychmiast.Mamy za oknem budzącą się wiosnę. Od czwartku otwarte lasy i parki i stąd dzisiejsza polecana przez nas aplikacja CO TO ZA KWIAT?

Atlas kwiatów w telefonie to coś dla wszystkich, którzy lubią wiedzieć jaki kwiatek cieszy nasze oko.

To bardzo proste. Wybierasz kolor kwiatka; miejsce, w którym go znalazłeś/łaś; liczbę płatków i miejsce na kuli ziemskiej gdzie go namierzyłeś/łaś. Następnie wyświetlają Ci się zdjęcia kwiatów, które mogą pasować do tych wskazań. Przeglądając je zapewne trafisz na swój kwiat. Jeśli chcesz o nim poczytać, klikasz ikonę w prawym dolnym rogu zdjęcia. Niestety nie ma tam wszystkich roślin, ale zbiór i tak jest dość pokaźny. Odkrywajcie kwiatki w parkach i lasach!

System: Android
język: polski
darmowa 

Kto go choć raz nie spotkał palec do góry!

PALUSZNIK ZŁOŚLIWY
czyli Potwór „Nie Pchaj Palca Między Drzwi”

PALUSZNIK jest zawsze gotów do akcji – a to zaczai się w ciężkiej szufladzie, a to pod klapą fortepianu czy za drzwiami. Tylko czeka, aż coś chcesz zamknąć, przymknąć lub zatrzasnąć. Wtedy – ŁUPS! – znienacka atakuje z okrzykiem: „Nie pchaj palca między drzwi”. Rozkwita, gdy słyszy jęki bólu i widzi, jak zraniony palec w oczach puchnie i sinieje. Ale tak naprawdę, nie ma się czego bać. Najczęściej wystarczy cmoknięcie mamy i kostka lodu. Nazajutrz palec będzie jak nowy, a i przestrogę PALUSZNIKA warto zapamiętać.Uwaga, uwaga!!! Do zobaczenia jeszcze tylko dzisiaj do północy wyjątkowy i fantastyczny TEATR 21!

Spektakl o odwadze. Podróż do źródeł odwagi ukrytych w tajemniczej historii Czarnego Węża. Czym jest dzisiaj odwaga? Jak być odważnym? Jak żyć odważnie? Jak zachęcać do odwagi? A może wcale jej nie potrzebujemy?

Jeśli pomyśleć o odwadze jako o ciekawości i pragnieniu poznania świata, to w dzieciństwie wszyscy jesteśmy odważni. Jednak proces edukowania bardzo często tłumi ciekawość i ujarzmia temperament. Dlatego nie każdy dorosły jest nadal odważny.

Niech więc nawiedzą nas indiańscy bohaterowie. A wraz z nimi zwierzęta, żywioły, słońce i księżyc. Każdy z nas chowa w pamięci odważnych bohaterów. Być może znajdzie się w niej trochę miejsca dla Indian?

Aktorzy Teatru 21 przywołają ducha wojowniczek i wojowników. Nie bójcie się! Usiądźmy w kole, Słyszycie dźwięk bębna? Zatańczmy razem taniec pow-pow! Tak, Indianie powracają!!! My potrzebujemy ich, a oni nas.

Czas się spotkać!

Teatr 21 działa w Warszawie od 2005 roku. Aktorami teatru są przede wszystkim osoby z zespołem Downa i autyzmem. Grupa działała początkowo przy Zespole Społecznych Szkół Specjalnych „Dać Szansę” w Warszawie. Z czasem zabawa w teatr zmieniła się w pracę, za którą dziś aktorzy teatru otrzymują wynagrodzenie. Teatr 21 jest dzisiaj organizacją pozarządową, która oprócz działalności artystycznej, tworzenia spektakli dla dzieci, młodzieży i dorosłych zajmuje się również edukacją, pedagogiką teatru, działalnością wydawniczą, organizuje konferencje, wykłady i pracuje w międzynarodowych sieciach. Czytaj więcej na stronie: http://teatr21.pl

Spektakl do obejrzenia tu: https://vimeo.com/408949362…

ilustracja: Michał LobaKtóra mama jej nie zna! Dziś przed Wami…

OBŁADUNKA ZAPOBIEGLIWA
czyli Potwór Wypchanych Walizek.

Zdarza się, że gdzieś wyjeżdżasz i nie możesz się spakować, bo ciągle ci się przypomina, że tego i owego brakuje. Tę niemiłą sytuację wywołuje naturalnie OBŁADUNKA ZAPOBIEGLIWA. Potwór ten zatruwa twoje myśli wiecznymi pytaniami: „A co będzie, jeśli autobus się opóźni i sam będę musiał dźwigać namiot?”. „A co będzie, jeżeli nie ugotują nam obiadu?”. „A co będzie, kiedy nagle poczuję w sobie talent, zapragnę stworzyć drugą Trylogię i zabraknie mi papieru?”.
„A co będzie, kiedy zrobi mi się smutno i zapragnę mieć w łóżku misia, tygrysa i żyrafę?”, „A co będzie, jak zgubię grzebień?”. Jakby tego było mało, OBŁADUNKA pcha cię do sklepu, skąd wychodzisz obładowany jak wielbłąd. W takiej sytuacji lepiej chwilowo zrezygnować z podróży.Czy chcielibyście mieć teatr cieni w telefonie czy na tablecie! To możliwe!!!

Dziś polecamy Wam aplikacje wyjątkową, działającą na naszą wyobraźnię. Shadowmatic to właśnie teatr cieni w telefonie! Przedmiot o dziwnych kształtach rzuca cień na oświetloną ścianę. Możesz go obracać we wszystkich kierunkach, żeby wydobyć z niego cień czegoś znajomego – na przykład królika. Po rozwiązaniu zagadki, przechodzisz na kolejny poziom. Czasem potrzeba dużo cierpliwości, ale rozwiązanie może cię zaskoczyć i rozbawić. A może przy okazji zobaczysz coś więcej?

 

system: Android, iOS
język: angielkiDzisiejsze polecenie teatralne to spektakl, który zszedł już z afisza Teatru Muzycznego Capitol z Wrocławia, ale nadal możemy zobaczyć go w internecie.

Rodzinny musical na podstawie wierszowanej opowieści Jana Brzechwy. Ze wspaniałą muzyką zespołu MKROMUSIC (jeśli spodoba Wam się muzyka i piosenki, do kupienia jest płyta ze spektaklu).

„Trzy wesołe krasnoludki” wyruszają na podbój świata z niezwykłym, jak na tak maleńkie stworzenia, hartem ducha. Polecą na Księżyc, będą nurkować, wynajmować wiatr i wypasać biedronki, urządzą turniej rycerski i koncert rockowy…

Mnóstwo emocjonujących zdarzeń, prześmieszne zwroty akcji, pogodna muzyka, wypełniająca sceniczny mikroświat: to wszystko spodoba się dzieciom, a rodzice i dziadkowie z pewnością docenią lekkość żartu, którym przyprawiona jest ta historia. Gwarantujemy, że cała widownia uwierzy w krasnoludki – pełne energii, radości, łobuzerskich pomysłów i grane przez trójkę zabójczo przystojnych aktorów Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu.

Spektakl do zobaczenia tutaj: https://vimeo.com/405440583…

Płyta do kupienia np. tutaj: https://www.empik.com/trzy-wesole-krasnoludki-mikromusic-ze…

Foto: archiwum teatruNadchodzi ona – MODNISIA BEZKRYTYCZNA
czyli Potwór Tego Co Się Nosi!

Na pierwszy rzut oka widać, kto padł ofiara ataku MODNISI BEZKRYTYCZNEJ. To siostra, która wychodzi z domu z rozwiązanymi sznurówkami, bo tak jest modnie, lub brat, który co chwila podciąga spodnie za duże o trzy numery, bo to się nosi. Z powodu mody zawiesisz sobie na szyi nawet kolczastą kulę od buzdyganu albo koło zamachowe od kosiarki, bo przecież wszyscy tak robią, a ty za nic nie chcesz zostać w tyle. Dobra rada: nie poświęcaj za dużo czasu na badanie tego, co się akurat nosi. Nasza MODNISIA szybko się nudzi i zmienia zdanie. Dlatego to, co jest hipermodne dzisiaj, wcale nie musi być modne jutro.

Stanislav Marijanovic
„Mała encyklopedia DOMOWYCH POTWORÓW II”
Wyd. Nasza KsięgarniaZapraszamy do obejrzenia baletu „Dziadek do orzechów” w wykonaniu kieleckiego Teatru Tańca. Przedstawienie dla dzieci, średniaków i dorosłych.

Tutaj: https://ktt.pl/zapraszamy-do-obejrzenia-dziadka-do-orzech…/…

Foto: Bartosz Kruk/materiał teatruGIERKOMANIAK EKRANOWY czyli Potwór Gier Komputerowych

Młodszy brat TELEMANIAKA, którego poznaliście wcześniej, potwór o zamiłowaniu do gier elektronicznych. Jego ofiary łatwo rozpoznać po zaczerwienionych oczach i nieobecnym spojrzeniu. Jeśli podejrzewasz kogoś z rodziny o uleganiu manii gier, zajrzyj po północy do jego pokoju. Na pewno z dżojstikiem lub myszką w dłoni będzie wysadzać w powietrze oddziały wroga albo układać pasjansa. Rodziców często martwi komputerowy szał ich potomków. Jedyna rada to schować myszkę do kieszeni, a dżojstiki wynieść do piwnicy, garażu, albo ukryć w zamrażarce. Dopiero wtedy można rozpocząć poważne domowe negocjacje, kiedy wolno grać, a kiedy trzeba się uczyć i biegać po podwórku.Potwory wracają!

HIPERPRACZ BRUDAWNIK czyli Potwór Brudnej Bielizny

HIPERPRACZ gnieździ się najchętniej w koszu na brudna bieliznę. Dba o to, by kosz nigdy nie był pusty. Czy znajda się tam ubrania brudne, czy czyste, to nieważne, byle było ich dużo. Najchętniej widzi spodnie, kurtki, spódnice i bluzki z kieszeniami wypełnionymi notatkami, monetami i długopisami. W nocy, kiedy wszyscy śpią, HIPERPRACZ sprytnie ukrywa najbardziej potrzebne części garderoby tak, żeby nie można było ich znaleźć. Gdy napada go głód, pożera po jednej skarpetce od pary. Szczególnie złośliwy bywa, gdy się gdzieś wybierasz i szukasz w szafie czystych, wyprasowanych ciuchów. Możesz być pewny, że za sprawą psotnego potwora znajdą się one na samym dnie kosza z brudami.Umiesz pokazać w języku migowym „kot” albo „motyl”, albo „Polska”? Dzięki aplikacji MIGAJ Z NAMI dowiesz się jak „migać” te słowa i wiele innych zwrotów. Przyda się dobry Internet, bo apka składa się z wielu filmów instruktażowych. Nauczysz się z nich powitań, nazw części ciała, zwierząt i kolorów.

Zaskocz kolegów i koleżanki nowo poznanym językiem! To jedyna aplikacja z polskim językiem migowym.

System: Android, iOS
Język: polski
darmowaZa pośrednictwem platformy VOD Opery Narodowej Teatru Wielkiego w Warszawie rozpoczynamy ciekawą lekcję teatralną dla dzieci!

Wyjątkowy multimedialny cykl, z którego dowiecie się wszystkiego, co chcielibyście wiedzieć o operze, ale wstydzicie się zapytać. W co się ubrać? Jak trafić na swoje miejsce bez nawigacji? Dlaczego lepiej przyjść do teatru za wcześnie niż za późno i co robić, gdy na widowni zacznie nam burczeć w brzuchu? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą Wam Moni i Uszko: rodzeństwo, które kocha operę, ale jeszcze bardziej – kłopoty… Przeczytajcie książeczkę o przygodach naszych bohaterów, obejrzyjcie serial animowany o ich największych wpadkach i zagrajcie w wyjątkowe gry a przekonacie się, że Teatr Wielki to nie Straszny Dwór!

Pierwszy odcinek TUTAJ: http://vod.teatrwielki.pl/…/moni-i-uszko-bon-ton-w-teatrze…/A tuż przed świętami Wielkanocnymi Potwór, który często na nas napada.

ROBOLEK NADCZYNNOŚCIOWY czyli Potwór PracowitościROBOLEK sprawia, że nie zajmujesz się niczym poza pracą, nie myślisz o niczym poza pracą, no i pracujesz dzień i noc w pracy oraz poza pracą. Praca zajmuje ci tyle czasu, że nie masz go ani na porządki ani nawet na zabawę. ROBOLEK zaraża swą nadczynnością głównie dorosłych, którzy popadają w ciężką chorobę zwaną pracoholizmem. Wówczas to dzieci muszą przejąc nad nimi opiekę: wyprowadzić zapracowanego rodzica do parku, przygotować mu smaczną kolację i poczytać ładną bajkę na dobranoc, a następnie położyć wcześnie do łóżka.Kolejna aplikacja dla dzieciaków, którą chcemy Wam polecić to: MISTRZ LOGIKI 1

Ta aplikacja jest jak trening na siłowni, tylko tym razem mięśniem, który trenujemy będzie nasz mózg!

Czeka tu na Was wiele pasjonujących zadań i zagadek, które wcale nie łatwe, są do rozwiązania dzięki Waszej wrodzonej inteligencji.

Twórcy aplikacji podsuwają wskazówki i podpowiedzi, ale to na waszych głowach spoczywa rozwikłanie zadań i zagadek. Możecie zdobyć punkty za szybkość, pamięć i giętkość umysłu.

Zostańcie Mistrzami logiki!

System: Android
Język: polskiPrzed nami chwila wytchnienia od nauki on-line. Nauczyciele i uczniowie zbierają siły na kolejną porcję „nowych naukowych doświadczeń”, ale my nie zwalniamy tempa.

Nauka niekonwencjonalnymi metodami, to coś dobrego na okres ferii wielkanocnych.

Z pomocą nadchodzi Centrum Nauki Kopernik z Warszawy, które zaprasza na spacery wirtualne po swoich wystawach.
Tu: http://www.kopernik.org.pl/kopernikwdo…/kopernik-wirtualnie/

Ale to nie wszystko! Podpowiada też jak eksperymentować w domu, oglądać gwiazdy (z balkonu czy okna) i zaprasza na kurs majsterkowania.
Tu: http://www.kopernik.org.pl/kopernikwdomu/

Nie traćcie czasu i wyruszcie w naukową podróż!

Obraz może zawierać: tekst


Idą święta i czy epidemia czy nie ONE nadciągają…

SIOSTRY SŁODYCZKI czyli Potwory Słodkiego Łakomstwa

To straszne potwory o zmasowanej sile ataku, które nie oszczędzają swych ofiar ani w dzień, ani w nocy. Jedna z Sióstr podsuwa ci natrętną myśl o pudle czekoladek, druga o wielkim kawałku ciasta, trzecia o tłustych pączkach, a nim się zdecydujesz, ta pierwsza już kusi, byś pożarł całe opakowanie lodów. Zaczynasz wtedy węszyć i szukać po całym mieszkaniu czegoś słodkiego. Jeśli niczego nie znajdziesz, SIOSTRY SŁODYCZKI, czy to śnieg, czy ulewa, zaprowadzą cię za rączkę do najbliższego sklepu, gdzie wykupisz całą górną półkę łakoci. SIOSTRY SŁODYCZKI, jak sama nazwa wskazują, nie chcą nam zrobić krzywdy. Przeciwnie, chcą wszystkich uszczęśliwić, a wiadomo, że nic tak nie poprawia humoru jak słodycze. Można się bronić przed nimi, jedząc jabłka zamiast czekolady i ciastek. Niestety, ten sposób nie zawsze jest skuteczny.

A Wy jak tam… zaczęliście już świąteczne wypieki. Pochwalcie się zdjęciami w komentarzach. Niech nasze SIOSTRY SŁODYCZKI ucieszą się z dokonanego dzieła:)AMBIWALENCIAK DECYZYJNY
czyli Potwór „Osiołkowi w żłoby dano”

Potwór ten z zasady nie używa dwóch krótkich słów: „tak” i „nie”. Zamiast nich mówi: „a może jednak”, „chociaż”, „jak gdyby”, „w pewnym sensie”, „z drugiej strony”, „jadnakowoż”, „aczkolwiek”, a przyparty do muru, najczęściej wykręca się zwrotem „nie wiem, ale…”.
Gdy AMBIWALENCIAK znajdzie się w pobliżu, nie możesz podjąć żadnej decyzji. Ani jakie lody wybrać, ani na jaki film iść do kina, ani czy zjeść na śniadanie płatki o smaku orzechowym czy czekoladowym. Wówczas życie staje się koszmarem!
Dobra rada: decyduj się szybko, zanim będzie za późno, za nim lody się roztopią, a przyjaciele pójdą do kina, zostawiając cię samego.Dziś dla dzieci KINO!

Kino Dzieci Prezentuje #MądreFilmyOnline to selekcja ponad 20 tytułów dla młodych widzów (w wieku 4-12+), znanych z międzynarodowych festiwali filmowych i nagradzanych przez młodą widownię, dostępnych legalnie, za niewielką opłatą na platformach vod. Filmy rekomendowane przez Kino Dzieci wyróżniają się walorami edukacyjnymi, artystycznymi oraz produkcyjnymi. Te elementy są dla nas składowymi dobrego kina, które charakteryzuje mądrość przekazu i bezpieczeństwo pod względem treści oraz formy wizualnej wyrażające się m.in. poprzez brak agresywnego montażu.

Całą listę tytułów dostępnych on-line znajdziecie tutaj: https://kinodzieci.pl/filmy-kino-dzieci-on-line/SZALBIERCZYK PODSTĘPNY
czyli Potwór Oszukaństwa i Szulerki

SZALBIERCZYK spędza całe dnie, marząc o karecie asów i samych szóstkach albo zbitych bezprawnie pionkach. Uważaj, gdy zasiadasz do zielonego stolika, SZALBIERCZYK będzie ci wtedy podsuwać do głowy nieuczciwe myśli, kusić, żebyś zaglądał partnerom w karty, udawał, że zapomniałeś reguł, albo trząsł stolikiem przy wyrzucaniu kości, słowem, żebyś chciał wygrać za wszelką cenę. Raz czy dwa może ci się to udać, ale prędzej czy później wszystko się wyda. Afery z SZALBIERCZYKIEM są zawsze szyte grubymi nićmi i gdy zrujnujesz swoją dobrą opinię, długo, dłuuugo nikt nie zaprosi cię do żadnej gry.Polecenie teatralne dla dzieciaków w dniu dzisiejszych pochodzi ze strony Centrum Sztuki Dziecka z Poznania!

„CHODŹ NA SŁÓWKO”

👂 Bohaterami przedstawienia są słowa, które zostały niewyraźnie wypowiedziane przez małą dziewczynkę, więc nie wiedzą, kim są tak naprawdę. Kula pragnie stać się kurą, a Toperz zastanawia się, czy nie powinien być nietoperzem. Ich zabawne pomysły, które mają pomóc w rozwikłaniu tych rozterek, przywołują na scenę całą plejadę fascynujących postaci. Spektakl bawi, a finał zaskakuje nie tylko dzieci, ale także rodziców i dziadków.

_________

👂 produkcja: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
tekst: Malina Prześluga
reżyseria: Jerzy Moszkowicz
muzyka: Mariusz Matuszewski
ruch sceniczny: Juliusz Stańda
scenografia: Jacek Zagajewski
kostiumy: Angelina Janas-Jankowska
obsada: Anna Mierzwa, Michał Kocurek, Radosław Elis (gościnnie aktor Teatru Muzycznego w Poznaniu)

Prapremiera odbyła się 11 lutego 2013 roku.

Czas trwania: ok. 60 min.
Wiek uczestników: od 7 LAT

👂 Kiedy: 7 kwietnia (dziś) o godzinie 17:00 i 11 kwietnia o godzinie 17:00
👂 Gdzie: fanpage Centrum Sztuki Dziecka i kanał YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=jWGA_lvgdSA

Foto: Maciej ZakrzewskiCześć to ja SŁOWOTOCZEK NIEPOHAMOWANY czyli Potwór Paplania i Gadulstwa

Pewnego dnia udało nam się w trakcie badań napotkać w domu SŁOWOTOCZKA we własnej osobie. Nie musieliśmy prosić go o wywiad – sam chętnie zaczął:

Moi drodzy, jestem taki szczęśliwy, że znajdę się w waszej książce – muszę o wszystkim opowiedzieć zaraz mamie, chociaż należę do rodziny Słowotoczków, nazywa mnie pieszczotliwie „Gadułką”, a znów tata nie mówi na mnie wcale „Gadułka” tylko „Milczek”; no więc mój tata jest strasznie fajny i ciągle się śmieje, chyba że czyta po pracy gazety, a wtedy moja ciocia go poucza: „Nie możesz mówić Milczek na takiego gadułę, bo dziecko się zdenerwuje”, co nie jest możliwe, no bo jak się może denerwować ktoś, kto jest taki logiczny jak ja, czyli ma wrodzone poczucie sensu i zdrowego rozsądku, jest hiperlogiczny, paralogiczny i werbalogiczny, czego nie zauważa pan od matematyki, kiedy słyszy, jak gadam na lekcji, choć oczywiście zbyt często nie gadam, bo nie chcę dostać uwagi, no, chyba że to było wtedy, kiedy musiałem opowiedzieć koledze ze szczegółami o tej włochatej gąsienicy, którą znalazłem rano, idąc do szkoły, w tym lasku, w którym się tak fajnie wagaruje, szczególnie wiosną, kiedy już jest ciepło na dworze, zupełnie jak w lipcu albo w sierpniu, a może to było w sierpniu, bo przecież cykały świerszcze, a co jak co, ale świerszcze cykają tylko latem, no i jak to jest waszym zdaniem?

No i tak! Do jutra!Dziś dla dzieciaków polecenia z „innej bajki”. Wybierzmy się do FILHARMONII Szczecińskiej dziś i jutro o 11:00.

EduFilharmonia nie pozwoli by dzieci zapomniały o lodowym pałacu i obecnej w nim muzyce. Na naszym Facebooku Filharmionii codziennie publikowane są materiały pozwalające spędzić kreatywnie czas w domu.

„Podczas koncertów „DoNuta taktuje” uczniowie zachęcani są do aktywnego udziału w audycji oraz do współtworzenia nowych kompozycji dźwiękowych. Nie chcemy by mali melomani zapomnieli o filharmonikach, instrumentach i wspaniałych prowadzących – Fermacie i Bemolu czyli Grażynie Szyszko i Stefanie Królczyńskim. (…) Możemy zdradzić, że oprócz Fermaty i Bemola dzieciaki będą miały szanse usłyszeć obój, flet poprzeczny, waltornię czy wiolonczelę, skrzypce i całą gamę instrumentów perkusyjnych. Audycje zapewnią muzyczną edukację poprzez zabawę i zachęcą dzieci do aktywnego słuchania w domu. Dzięki omówieniu trudnych pojęć muzycznych, jak i bawieniu się muzyką klasyczną, dzieci spędzą czas pożytecznie i, co najważniejsze, bez wychodzenia z domu.” – zachęcają edukatorzy Filharmonii.

I my także Was zachęcamy!

Więcej tutaj: https://www.facebook.com/FilharmoniaSZNStrzeżcie się stwora!

SKARŻYPYTA POSPOLITY czyli Potwór Donosicieli i Plotkarzy

Jeśli nagle poczujesz niepohamowaną potrzebę, żeby wypaplać mamie, kto wyjadł misę truskawek przygotowanych na deser dla całej rodzinie, albo donieść nauczycielowi, kto nasmarował brzydkie słowo na tablicy, to wiedz, że za twoimi plecami czai się SKARŻYPYTA. Dorośli ulegają jego namowom, by donieść szefowi to i owo. Wiesz, na czym polega niebezpieczeństwo? Jeśli nawet z początku mama, pedagog czy pan dyrektor cię za to pochwali, z czasem zarobisz sobie na opinię skarżypyty i stracisz przyjaciół. Bo przecież nikt nie lubi donosicieli – ani mama, ani nauczyciele ani nikt inny. Dlatego należy trzymać się od tego potwora z daleka. Może się przecież kiedyś zdarzyć, że sam będziesz miał dziki apetyt na świeżutkie truskawki.DECYZELLA PORANNA czyli Potwór Garderobiana

DECYZELLA tylko czeka, aż rano otworzysz oczy i podejdziesz do szafy. Najbardziej ją cieszy, kiedy się śpieszysz do szkoły. Buszuje wtedy po szafach i komodach i sprawia, że w każdym ciuchu, który wybierzesz, wyglądasz okropnie. Przymierzasz po kolei całą zawartość garderoby, ciskając łaszki na nieposłane łóżko. Po półgodzinie pokój wygląda tak, jakby przeszedł przez niego tajfun. Jedynym sposobem na DECYZELLĘ jest przygotowanie sobie wieczorem ubrania (rada ta dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych).Teatr dla dzieci!

Zostań przyjacielem to muzyczna historia przyjaźni pingwinki, która uciekła z zoo i żółwia porzuconego przez właścicielkę. Wyreżyserowana przez samego autora Tomasza Mana, historia, w której Pinia i Franciszek spotykają się przypadkiem i przeżywają wiele zabawnych, a czasem groźnych przygód, pełna jest spotykanych po drodze dziwnych stworzeń, nawet duchów kaszubskich lasów.

Do zobaczenia tutaj: https://vod.tvp.pl/…/zostan-przyjacielem,zostan-przyjaciele…

Foto: Piotr PędziszewskiZnamy, znamy… a Wy znacie?

TELEMANIAK czyli Potwór Telewizyjny

Wygląda niewinnie, ale nie daj się zwieść – to potwór o naprawdę potężnej mocy! Wyleguje się na kanapie i fotelach w pokoju telewizyjnym. Kiedy tylko tam wejdziesz, podrzuci ci pilot (jeśli tylko nie podkradł go wcześniej PROFESOR ZGUBNIK!). Posłusznie włączasz telewizor i… zapadasz w wielogodzinną hipnozę! Siedzisz jak przykuty, oglądając program po programie, i bardzo skutecznie tracąc czas. Nie chcesz się uczyć ani bawić. Skoro raz wpadłeś w sidła TELEMANIAKA, nie ma dla ciebie ratunku, bo jak dotąd nie udało się wymyślić skutecznej odtrutki na telewizję. Znamy tylko jeden prosty sposób: trzeba jednym zdecydowanym ruchem wyłączyć telewizor, kiedy oglądany program się skończy.

 KAMERUS OBSKURUS czyli Potwór Mroku i Ciemności

Kiedy w domu gaśnie światło, wówczas na żer wyrusza OBSKURUS i zaczyna się tłuc po ciemku, hałasować, szeptać, jęczeć. Robi wszystko, by nas wystraszyć. Udaje mu się to, bo w mroku wszystko wydaje się inne, o wiele groźniejsze niż w dzień. Wystarczy jednak zapalić światło, by natychmiast znikł. Tak naprawdę KAMERUS OBSKURUS jest poczciwym starym potworem, który nikomu nie robi krzywdy. Dlatego najlepiej się z nim zakolegować. Wprawdzie to go nie powstrzyma od straszenia po nocach, ale do oswojenia potwora można przecież zawołać: „Dobranoc, Potworze!”, spokojnie zamknąć oczy i zapaść w sen.Dziś dla najmłodszych teatralnych widzów polecamy telewizyjną wersję spektaklu Teatru Lalka w Warszawie.

Adaptacja baśni Kornela Makuszyńskiego jest piękną pochwałą tradycji lalkowego teatru i wyobraźni, którą ten rodzaj sztuki dla dzieci potrafi uruchomić. Historię tytułowego krawca z miasteczka Tajdarajda, pełną przygód i niebezpieczeństw, Jarosław Kilian opowiada stosując rozmaite środki: animowane lalki, teatr cieni, tzw. żywy plan aktorski, a także piosenki autorstwa Grzegorza Turnaua.

Autor: Kornel Makuszyński

Adaptacja i reżyseria: Jarosław Kilian

Scenografia: Magdalena Gajewska

Muzyka: Grzegorz Turnau

Do zobaczenia tutaj: https://vod.tvp.pl/website/krawiec-niteczka,36906852#

 Czy tak jak ja, macie wrażenie, że kolejny Potwór często ostatnio wpada do Waszych domów?

GŁUPOLUS NUDNAWY czyli Potwór Nudy i Głupich Pomysłów

GŁUPOLUS tylko czeka na moment, gdy zaczynasz się nudzić podczas zabawy czy odrabiania lekcji. To z jego winy rzucasz się z pięściami na Bogu ducha winna rodzeństwo, wlewasz najdroższe perfumy mamy do łóżka Barbie, napełniasz wannę wodą, pół na pół z szamponem, powodując potop, i celnym strzałem trafiasz w zabytkowy wazon, bo zachciało ci się zagrać w piłkę w salonie. GŁUPOLUS nie znosi świeżego powietrza, więc gdy tylko poczujesz coś w rodzaju nudy, natychmiast leć do parku – to jedyna sprawdzona metoda samoobrony.

No i jak tu żyć…Hop, hop… Czy ktoś spotyka w nocy…

BEZSENNIKA NATRĘTNEGO I WYJCA ZMOROWATEGO
czyli Potwory Bezsennych Nocy?

BEZSENNIK to potwór, który uniemożliwia nam beztroskie zasypianie. Pakuje się nam do łóżka, ciągnąc za sobą wszystkie przykre myśli, jakie nazbierały się przez cały dzień. Zaczynamy wtedy roztrząsać, czy mama nas kocha, czy czegoś jeszcze nie przekąsić, czy może wstać jeszcze raz na siusiu… Do BEZSENNIKA dołącza po chwili WYJEC ZMOROWATY, a kiedy się pojawia, już zwijamy się pod kołdrą ze strachu, budzimy brata, wołamy mamę, dzwonimy do babci. Potwory Bezsennych Nocy to prawdziwe utrapienie i należy ich jak najstaranniej unikać. W ostateczności można je wypłoszyć wesołą piosenką, a potem wyciągnąć się wygodnie, zamknąć oczy i zapaść w spokojny sen.Dziś dla dzieci – TEATR ANIMACJI z Poznania!

Dawno, dawno temu… A może wcale niedawno…?

W prastarym lesie rosło magiczne drzewo. Z powalonej piorunem gałęzi dobry duch lasu wyrzeźbił trzy prześliczne koniki. Dwa z nich były czerwone jak zachodzące słonko, a ten trzeci biały jak księżyc. Czerwone koniki bawiły się ze sobą i ani myślały zaprosić do zabawy białego… A on tak bardzo chciał, by go polubiły, tak chciał być do nich podobny, że nie zauważył, że jak sam jest ważny i potrzebny, i jak wiele znaczy dla całego lasu…

„Baśń o trzech konikach” to prosta opowiastka inspirowana motywami ludowymi i skierowana do młodszych dzieci. Przypomina nam, jak ważne jest to, by być sobą oraz że dobro, które ofiarujemy, zawsze do nas wróci.

Baśń jest bogato ilustrowana muzyką Kapeli ze Wsi Warszawa, dzięki czemu przypadnie do gustu zarówno najmłodszym, jak i nieco starszym widzom.

Do zobaczenia tutaj: https://iteatr.tvp.pl/47174629/basn-o-trzech-konikach

 Uwaga! W czasie epidemii kolejny Potwór wyjątkowo często do spotkania w naszych domostwach!

ŁAKOMIEC WIELKI czyli Potwór Obżartuch

ŁAKOMIEC najchętniej wybiera sobie na mieszkanie kuchenne szafki, barek bądź lodówkę. Napada domowników w najmniej oczekiwanych momentach: przed obiadem, po obiedzie, między śniadaniem a obiadem, między obiadem a kolacją, a nawet w środku nocy, między kolacją a śniadaniem. Bez trudu sprawi, że wymieciesz lodówkę jak odkurzacz, pochłaniając jak leci: cytryny i landryny, kabaczki i ciastka z paczki, pieczeń z dzika i dżemu pół słoika. Na koniec bajery – sery i desery.

Stanislav Marijanovic
„Mała encyklopedia DOMOWYCH POTWORÓW I”
wyd. Nasza Księgarnia

Uważajcie na siebie!Dziś przed Wami AWANTURELLA czyli Potwór Złego Humoru

Jeśli pieklisz się i wrzeszczysz zupełnie bez powodu, to z pewnością dopadła cię AWANTURELLA. Najlepszym sposobem na odparcie ataku tego potwora jest głęboki wdech. W ostateczności możesz policzyć do dziesięciu, a jak potrafisz to i do stu. Warto też wezwać na pomoc NARCYZA SAMOLUBKA, który z powodzeniem odciągnie twoją uwagę od kłótni i awantur.Zgubiliście coś ostatnio? Na pewno wie coś na ten temat kolejny POTWÓR!

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

PROFESOR ZGUBNIK czyli Potwór Podkradacz

PROFESOR ZGUBNIK jest przesympatycznym, ale kłopotliwym lokatorem. Snuje się za nami z miejsca na miejsce i podkrada to pióro, to ołówek, to skarpetkę, to zabawki, to ostatni brakujący kawałek układanki. Z upodobaniem kolekcjonuje nasze zgubione klucze, ważne listy, rachunki i recepty. Ostatnio uwielbia gromadzić drobne elektroniczne gadżety i nie daj Boże by mu wpadł w ręce pilot od telewizora. Świat techniki otworzył przed nim tysiące możliwości, dlatego z rozkoszą i coraz większą fantazją uprzykrza nam życie.

Oj tak… Gdzie są te wszystkie „drugie” skarpetki do pary ZGUBNIKU!Ufff jak gorąco! Przed Wami dziś…

 

OPARZENIEC czyli Potwór Wybitnie Szkodliwy

Potwór ten jest skrajnie antypatyczny, a co więcej – niebezpieczny. Kryje się tam, gdzie jest gorąco – gdzie się coś piecze, gotuje, i ogrzewa, czyli w pobliżu kuchenki, pod wazą z zupą lub filiżanką herbaty. OPARZENIEC namówi cię, żebyś chwycił garnek bez ochronnych rękawic, postawi ci na drodze rozgrzany do czerwoności piecyk czy wyleje wrzątek na palce. Rodzice często przestrzegają dzieci przed ogniem i poparzeniem, ale z badań statystycznych wynika, że sami równie często padają ofiarą nieostrożności albo…OPARZEŃCA. Dlatego apelujemy do dzieci: wy także ostrzegajcie swoich rodziców przed tym potworem.Kochani! Jeszcze tylko dziś do zobaczenia online spektakl, do którego pewnie specjalnie namawiać.

“Akademia Pana Kleksa” to pierwszy w historii naszego teatru spektakl familijny – piszą twórcy z TEATRU NOWEGO PROXIMA w Krakowie. Rekordowa frekwencja na spektaklach, genialna rola Tomasza Schimscheinera, prawdziwy szał najmłodszych na widowni- uzmysłowił nam, iż nowo obrany kierunek repertuaru to strzał w dziesiątkę!

Twórcy jednocześnie apelują – W spektaklu grają głównie młodzi bezetatowi aktorzy, dla których odwołanie kwietniowych pokazów “Akademii” jest prawdziwym ciosem. Dlatego prosimy Was o wsparcie w formie “darowizny na cele statutowe”, które przeznaczymy właśnie dla nich. Darowizna jest wyrazem wsparcia dla artystów, a jej wysokość ustalacie wg waszego sumienia 😉 

Nowa zabawa dla Was i dla dzieci. Rusza nowe multimedialne zadanie dla każdego. Tworzymy podczas kwarantanny wspólny multimedialny rysunek.

Zasady gry są proste:

1) Zgłaszasz chęć udziału podając w wiadomości prywatnej (Facebook) lub na maila swój adres mailowy.

2) Zostajesz zapisany do kolejki.

3) Otrzymujesz na maila obrazek. Otwórz go w programie Paint lub dowolnej aplikacji do tworzenia grafiki.

4) Dorysuj, domaluj, wklej, przemaluj to na co masz ochotę. Otwórz swoją wyobraźnię i daj się ponieść ekspresji. Dodaj swoje trzy grosze do rysunku.

5) Jeśli uznasz, że skończyłeś zapisz obrazek w formacie jpg i prześlijw załączniku z powrotem do nadawcy.

Twój rysunek wyruszy do kolejnej osoby… Zobaczmy co nam wyjdzie ciekawego.

Jeśli w domu kilka osób chce wziąć udział w zabawie, należy zapisać rysunek po każdym uczestniku z osobna i przesłać wszystkie etapy.

Bardzo proszę nie przetrzymywać projektu zbyt długo, gdyż czekają w kolejce następne osoby. Jeśli przetrzymasz plik zbyt długo możesz zostać ominięty w tworzeniu pracy.

Adres mailowy na który możecie zgłosić chęć udziału : instruktorola.mdk@gmail.comHallo to ja potwór na dziś!

OLABOGA czyli Potwór z Niespodzianką

OLABOGA uwielbia robić niespodzianki. Gdy rodzice wychodzą na przyjęcie, namawia dzieciaki, żeby w łazience rozegrały bitwę na morzu, a w dużym pokoju urządziły mecz piłki nożnej. Jeśli ściany w domu lśnią bielą i czystością, potwór na pewno namówi najmłodsze dziecko w domu, żeby pomalowało je wszystkimi kolorami tęczy. OLABOGA potrafi robić także przyjemne niespodzianki i dlatego warto z nim przyjaźnić. Pamiętaj jednak, że jest zupełnie nieprzewidywalny. Kiedy poczęstuje cię bananem, rozejrzyj się na boki, gdzie podrzucił skórkę…

 Potwór na dziś to…

ŁUBUDUBU czyli Potwór od Zastawiania Zasadzek

Dla ŁUBUDUBU nie ma lepszej rozrywki niż obserwowanie, ze złośliwym chichotem, jak domownicy się potykają, przewracają i wpadają na meble. ŁUBUDUBU może się kryć właściwie wszędzie – pod krzesłami, stołami i dywanami. Wykorzysta każdą okazję, by komuś podstawić nogę czy podrzucić śliski kapeć. Kiedy wdrapujesz się po drabinie, on zrobi wszystko, żebyś za chwilę leżał plackiem na podłodze. Zanim zbiegniesz po schodach, rozwiąże ci sznurówki, a twoją młodszą siostrę namówi, żeby tuż przy drzwiach cisnęła łyżworolki, a na pewno wpadną na nie rodzice obładowani zakupami. A co zrobić, kiedy już ktoś się rozbije? Najlepiej na bolące miejsce podmuchać, a potem je pocałować. I nie tylko dziecko, ale i dorosłego też, który padnie ofiarą potwora ŁUBUDUBU, można (a nawet trzeba) cmoknąć na pocieszenie.

 W obecnych „trudnych” czasach potwór nie do wygonienia z domu. Dziś przed Wami…

GADUŁA NIEPOPRAWNA czyli Potwór Telefoniczny

W momencie zainstalowania w naszym domu telefonu automatycznie wprowadza się do niego GADUŁA NIEPOPRAWNA. Mości sobie wygodnie gniazdko pod tarczą (ekranem) do wybierania numerów. Żywi się plotkami w każdej postaci: na ciepło, na zimno, na słodko i pikantnie, odgrzewanymi i wyssanymi prosto z brudnego palca. Za każdym razem, kiedy się zagadasz przez telefon, fundujesz GADULE smakowitą ucztę. Na nieszczęście firmy telefoniczne nie przestrzegają nikogo przed wredną i podstępną GADUŁĄ. Dopiero widok rachunku działa na ciebie jak zimny prysznic, ale kiedy wracasz do rzeczywistości i wściekle ciskasz słuchawką, jest już, niestety, za późno…CHCIWUSEK czyli Potwór Zaborczy (jego hasło brzmi: „To moje, nie dam!”.

CHCIWUSEK to potwór pazerny, zdradziecki i podstępny. Czai się tuż za twoim uchem i przy każdej okazji podszeptuje: „To moje, moje, moje i tylko moje”. Uważa się niesłusznie, że na ataki CHCIWUSKA narażone są głownie dzieci, które ciągle wykłócają się o zabawki i słodycze. Tymczasem dorośli równie łatwo ulegają podszeptom, dużych, ponurych CHCIWUSÓW. Dlatego – jeśli jesteś jeszcze dzieckiem – pamiętaj o innych, nie powiększaj grona CHCIWUSKÓW. 

Któż jej nie zna, któż nie spotkał choć raz. Dziś przed Wami…

GBURIA ZŁOŚLIWA czyli Potwór Niecierpliwości

Kiedy GBURIA atakuje, po prostu wychodzisz z siebie. Miotasz się po domu jak słoń w składzie porcelany, narzekasz, o wszystko masz pretensje, obrażasz domowników i za żadne skarby nie możesz się uspokoić. GBURIA atakuje znienacka i wszystkich jak leci, choć dorośli zaklinają się, że są odporni na jej zaczepki. Na szczęście GBURIĘ daję się oswajać, a nawet można się z nią zaprzyjaźnić. Bo jakże przyjemnie jest czasem być niegrzecznym choćby z tego powodu, że do urodzin zostało jeszcze pół roku, że latem śnieg nie pada i że trzeba chodzić do szkoły, zamiast cały dzień pływać łódką na jeziorze.

Oto Ona. I co znacie?Dzieciaki i rodzice, a może by tak na chwilę oderwać się od rzeczywistości!

Teatralne polecenie na dziś to… Spektakl BAJKI ROBOTÓW.

Opowiada o robotach, obiektach kinetycznych, maszynach oraz chmurach nicości i cukrowej wacie. A wszystko to w oparciu o wyobraźnię Stanisława Lema, który stworzył niezwykłą mapę podróży Klapaucjusza i Trurla.

Do zobaczenia tutaj: https://vod.tvp.pl/website/bajki-robotow,38084288#

Polecamy! #zostańwdomu z kulturą

 Jak co dzień garść teatralnych poleceń. Na początek coś dla dzieciaków. Ręka do góry kto zna Pippi?

Pippi Pończoszanka, silna i psotna dziewczyna z piegami i czerwonymi warkoczami, podbija klasyczny balet. Szwedzka tancerka i choreografka Pär Isberg zabiera bohaterkę powieści Astrid Lindgren na scenę operową w Helsinkach. Muzykę zapewniają Georg Riedel i Stefan Nilsson.

Naprawdę warto!Hej dzieciaki!
Zapraszamy Was do wspólnego tworzenia ciekawych prac 🙂
Nie ma czasu na nudę! Mamy jeszcze tyyyyle do zrobienia! 😉

Dzisiaj tworzymy budkę dla ptaków 🐦

Co będzie nam potrzebne?

– kartonik
– tekturka
– kolorowy papier
– nożyczki
– klej
– tasiemki
– ozdoby
– taśma klejąca
Do wycięcia otworu można użyć nożyka do tapet ( mogą używać go tylko dorośli! )

Zaproście rodziców do wspólnej zabawy i stworzenia niepowtarzalnej budki.
Witam Was to ja NARCYZ SAMOLUBEK czyli Potwór z Lustra

NARCYZ SAMOLUBEK mieszka zwykle za lustrami zawieszonymi w pokoju lub łazience. Często kryje się za szybami domów towarowych lub pod powierzchnią wody w stawie czy w rzece. Spróbuj się tylko w nich przejrzeć, a zdasz się na łaskę i niełaskę NARCYZA. Narcyz to typ uwodziciela i lizusa – mami cię swym słodkim głosem tak, że zapominasz o bożym świecie i całymi godzinami mizdrzysz się przed lustrem. Niby jest nieszkodliwy, ale to tylko pozory. Nie radzimy się z nim zaprzyjaźniać, bo za okupowanie łazienki i ciągłe sterczenie przed lustrem pozostali członkowie rodziny uznają cię za wroga publicznego nr 1. Zwłaszcza gdy śpieszą się do pracy lub do szkoły, a muszą jeszcze przeczesać włosy czy poprawić krawat. Najlepiej więc nie trzymać NARCYZA w domu – niech sobie hasa na wolności!

Znacie go? Mieszka u Was?
Zapraszamy do wspólnego obejrzenia bajki muzycznej „Brzydki Kaczorek” bez wychodzenia z domu, na kanale Opery i Filharmonii Podlaskiej na YouTube już w najbliższy czwartek o godz. 10:00!

„Brzydki Kaczorek” ➡️ http://bit.ly/Brzydki_Kaczorek_Transmisja

W ostatnich dniach temat odosobnienia i często przymusowej kwarantanny nie znika z nagłówków artykułów i gazet. Zaczynamy dostrzegać również tych, o których często w pośpiechu dnia codziennego zapominamy. Samotność, wykluczenie – dotyka tak wielu z nas, również w „spokojnych” czasach. Właśnie w tym czasie zapraszamy na niezwykły spektakl „Brzydki Kaczorek”, który dotyka problemu odmienności i związanej z nią samotności, ukazuje brak tolerancji zakorzeniony zarówno w języku, jak i w sposobie myślenia, ucząc, że „inny” nie znaczy gorszy. Bajka to także interaktywne widowisko uczące śpiewać, słuchać muzyki i dobrze się bawić. I choć rzecz dzieje się na Podlasiu – z powodzeniem może rozgrywać się w jakimkolwiek zakątku świata… bo skądkolwiek pochodzimy, jakimkolwiek językiem mówimy, zawsze okaże się, że są w nim słowa oznaczające: tolerancję, akceptację, szacunek dla inności, przyjaźń i miłość. Znaczenie tych słów pięknie opowie „Brzydki Kaczorek”, tłumacząc że nieważne jest to jak wyglądamy, czy skąd pochodzimy, ale to, co każdy z nas ma w sercu.Dziś przed Wami…

KICHOPRYCHACZ czyli Potwór Kataralny i Glutowaty
(teraz szczególnie groźny)

KICHOPRYCHACZ lubi miejsca ciepłe i zaciszne – w takich najchętniej legnie się i zimuje. Przez większą część roku biega sobie po podwórkach, parkach, szkołach, kinach, biurach, autobusach i tramwajach, ale gdy tylko na dworze robi się chłodno, zaczyna się rozglądać za jakąś sympatyczną rodziną. I kogo wybiera? Na ogół małżeństwa z małymi dziećmi. KICHOPRYCHACZ siedzi im na głowie od wczesnej jesieni aż do późnej wiosny. Należy do wyjątkowo uprzykrzonych i niemiłych gości, bo zaraża wszystkich grypą i katarem. W całym domu od rana do wieczora słychać siąkanie, kichanie, prychanie, smarkanie i kaszel, wszędzie poniewierają się zużyte chusteczki i napoczęte butelki z syropem. Domownicy omijają wzrokiem lustro, by nie widzieć w nim swoich załzawionych oczu i wielkich, spuchniętych nosów. Walka z KICHOPRYCHACZEM jest z góry skazana na niepowodzenie, mimo wysiłku lekarzy i naukowców. Wymyślają oni coraz to nowe szczepionki i antybiotyki, ale cóż, KICHOPRYCHACZOWI zawsze udaje się ich przechytrzyć. Co pozostaje? Modlić się, by KICHOPRYCHACZ nie uznał naszej rodziny za sympatyczną i chociaż tej zimy dał nam święty spokój.

I jak brzmi znajomo? Cdn.

 

Ilustracja: Stanislav Marjanovic
 

Dla dzieci klasyk w najlepszym wydaniu.

Realizacja teatru telewizji Pchła Szachrajka z Teatru Narodowego w Warszawie w reżyserii Anny Seniuk. Nie marnujecie ani chwili oglądając to przedstawienie. Aktorzy najlepsi z najlepszych, tekst, który jest majstersztykiem i choć historia znana pewnie każdemu, to w tej realizacji zaskoczy rozwiązaniami scenograficznymi i prostotą wykonania.

I oczywiście wszystko bez opłat:)


Coś dla dorosłych. Teatry w Polsce zachęcają – zostań w domu, nie wychodź z teatru.

Kiedy już zmęczą Was wielogodzinne porządki, obiad ugotowany, dzieci odrabiają lekcje (online) zróbcie coś dla siebie, zobaczcie filmową wersję wybitnego spektaklu wg tekstu Doroty Masłowskiej w reżyserii Grzegorza Jarzyny
z TR Warszawa. I to zupełnie bez opłat.

Rozgrywa się ona w Warszawie, w biednym mieszkaniu wielopokoleniowej rodziny złożonej z kobiet: Osowiałej Staruszki („Ech, pamiętam ten dzień, w którym wybuchła wojna”), jej córki Haliny, pracującej w hipermarkecie, oraz jeżdżącej na butorolkach wnuczki, czyli Małej Metalowej Dziewczynki. Z tą trójką i ich sąsiadką Bożeną konfrontowane są młode celebrytki, a także Aktor oraz reżyser filmowy. Wszyscy prowadzą iluzoryczne życie pośród kaskad nieznośnej nowomowy kształtowanej przez programy telewizyjne i tabloidowe czasopisma. Wstydzą się zarówno swego rodowodu społecznego, jak i obecnego statusu, starając się udawać kogoś innego. W Między nami dobrze jest na wierzch wychodzą kłopoty współczesnych Polaków z tożsamością, powstałe po kapitalistycznej transformacji i wstąpieniu do Unii Europejskiej. Jako obywatele kraju zacofanego cywilizacyjnie, spauperyzowanego i peryferyjnego wyrzekają się rodzimej tradycji oraz historii, o której ich wiedza ogranicza się do drugiej wojny światowej.

Więcej o spektaklu pod linkiem: https://ninateka.pl/…/miedzy-nami-dobrze-jest-grzegorz-jarz…

Polecamy!


 

Skip to content