Dzisiejszy wieczór w Muszli Koncertowej to wyjątkowe muzyczne danie. Sylwester Ostrowski i jego projekt Jazz Brigade wypełnią to miejsce smakowitą mieszanką jazzu w najlepszym wydaniu. Gościem specjalnym będzie amerykański trębacz Freddie Hendrix. Zaczynamy o godz. 19.00, wstęp wolny!

W dzisiejszych czasach jazz ma międzynarodowy wymiar. Artyści z różnych miejsc tworzą muzykę, która sprawia, że jazz staje się syntezą kultur ze wszystkich zakątków naszej planety. Polska doświadczyła szczególnego rozkwitu jazzu od momentu, gdy Dave Brubeck koncertował w tym kraju w 1958 r., w szczytowym okresie Zimnej Wojny, stając się jednym z pierwszych amerykańskich „ambasadorów jazzu”. Kiedy grał „Dziękuję”, utwór będący hołdem dla Fryderyka Chopina, publiczność wybuchała radością, a jazz stawał się symbolem międzynarodowej współpracy.

Dzisiaj, 60. lat później, polski saksofonista Sylwester Ostrowski tworzy swoją międzynarodową Brygadę, kwintet muzyków z Polski, Japonii, Afryki i USA, by wraz ze znakomitą wokalistką Deborah Brown uczcić stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości a następnie oddać hołd ikonie jazzu, The Brubeck Quartet, oraz fuzji amerykańskiego i polskiego jazzu, która dzięki niemu powstała. Rezultatem jest swingujący zbiór utworów, które łączą hard bop, cool jazz, kompozycje amerykańskie, polskie i japońskie, oraz muzykę klasyczną, razem tworząc piękną muzyczną i historyczną opowieść.

Ostrowski nazywa ten projekt „wielokulturowym dialogiem artystycznym”, i rzeczywiście w skład zespołu wchodzą muzycy z całego świata. Ostrowski jest Polakiem, perkusista Eric Allen pochodzi z Waszyngtonu D.C. w USA. Trębacz Freddie Hendrix rezyduje w New Jersey. Pianistka Miki Hayama, pochodząca z Japonii, mieszka w Nowym Jorku. Basista Essiet Okon Essiet, również mieszka w Nowym Jorku, jest nigeryjczykiem. Gość specjalny, wokalistka Deborah Brown, pochodzi z Kansas City.

Zespół „The Jazz Brigade” z pewnością reprezentuje różnorodne wpływy: amerykańskiego Wschodniego i Zachodniego Wybrzeża, europejskie, afrykańskie i japońskie. Muzyka w ich wykonaniu ma wiele korzeni. Brzmi mocno i słucha się jej świetnie.

Skip to content