I oto nadszedł ten moment, kiedy nieubłaganie zamykamy sezon koncertowy w Altanie w Parku Zdrojowym. Zrobimy to jednak z przytupem. Dziś (1.09) o godz. 19.00 wystąpi Maciej Fortuna Trio. Udział w wydarzeniu jest oczywiście bezpłatny. Sugerujemy zabranie ciepłych kurtek i/lub kocy. Może być chłodno.

Zespół powstał w 2010 roku. Jego założycielem i liderem jest trębacz i kompozytor Maciej Fortuna. Koncepcja brzmienia zespołu oparta jest na europejskiej muzyce improwizowanej i wykorzystaniu możliwości kolorystycznych instrumentów akustycznych. W utworach Maciej Fortuna Trio dominują wyraziste rytmy, funkowe groovy i cały komplet improwizowanych nawiązań – wszystko to zaprzęgnięte w służbie starego, dobrego jazzu.

Zespół zagrał kilkaset koncertów w Polsce i na świecie. Grupa występowała m.in. na Leipziger Jazztage, International Jazz Festival in Stara Zagora czy na Jarasum Festival 2014 w Korei Płd. W 2016 grupa zawiesiła działalność.

W 2021 roku, po 5-letniej przerwie Maciej Fortuna Trio wraca z nowym materiałem – „Baltic”. Trio w nowym składzie czerpie z akustycznych brzmień europejskiej sceny improwizowanej, silnie nawiązuje do motywów polishjazzu i eksploruje pokłady sonorystyczne trąbki, kontrabasu i perkusji.

Zespół wydał 4 albumy: dołączony do magazynu Jazz Forum album „Solar Ring” (2012) , wydany w kolekcjonerskim nakładzie album „Sahjia” (2012) , album „At Home” (2013) oraz „Jazz” (2016).

Formacja na przestrzeni lat ewoluowała, występowali w niej: kontrabasiści Piotr Lemańczyk i Jakub Mielcarek oraz perkusiści Krzysztof Gradziuk oraz Frank Parker.

Obecny skład:

Maciej Fortuna – trąbka