dla niesłyszących

mdk swinoujscie logo

Biuletyn Informacji Publicznej

Tradycja bardów – poetów ma u nas wspaniałą tradycję. Przemysław Gintrowski, Jacek Kaczmarski, Zbigniew Łapiński – te nazwiska zna każde pokolenie. Swojego barda, choć nieco z nieco późniejszych czasów, mają też Czesi. Niezwykle miło jest nam zaprosić Was na koncert legendy – Jaromira Nohavicy oraz Andrzeja Sikorowskiego i Artura Andrusa w Świnoujściu. 1 sierpnia, Amfiteatr im. Marka Grechuty, godz. 20.30. Bilety w cenie 30 pln.

Koncert w naszym Amfiteatrze będzie jednym z wydarzeń Grechuta Festivalu Świnoujście. Na scenie Czechowi towarzyszyć będą m.in. Andrzej Sikorowski oraz Artur Andrus, oraz zespół w składzie: Robert Kuśmierski– akordeon, fortepian, Jacek Królik – gitara, Wojciech Stec – fortepian, gitara, Łukasz Borowiecki – kontrabas, akordeon. W 2008 roku ukazała się płyta „Świat wg Nohavicy”, gdzie wybrane kompozycje Czecha wykonywali znamienici artyści z Polski. Oprócz wspomnianych wcześniej wokalistów, pojawili się tu także Zbigniew Zamachowski, Stanisław Soyka, Tadeusz Woźniak czy Edyta Geppert. Nie zabrakło też samego Nohavicy. Ciekawostką tego wydawnictwa był fakt, że wszystkie utworu śpiewane były po polsku, również ten w wykonaniu samego Mistrza. Świnoujski koncert nosi nazwę „Gdyby piosenek słuchał świat” i jest częścią Grechuta Festival Świnoujście 2018. Początek o godz. 20.30, bilety po 30 pln. do nabycia w kasie MDK przy Wojska Polskiego 1/1 (II piętro, pokój 317) oraz Galerii Art MDK, Wojska Polskiego 1/1 oraz na stronie www.kupbilecik.pl (kliknij tutaj) lub www.kulturairozrywka.pl (kliknij tutaj)

JAROMIR NOHAVICA jest znany i kochany tak samo w Polsce, jak i w swojej ojczyźnie Czechach. Podczas koncertów czeskiego barda wielotysięczne widownie zapełniają się do ostatniego miejsca. Nohavica należy do pieśniarzy, wokół których wytwarza się urzekające misterium. Brawurowo porusza się między folkiem a folklorem, jest prawdziwym bardem swojego regionu. Opowiada o życiu i śmierci, ale przede wszystkim o tym, co pomiędzy: o miłości, cierpieniu, rozterkach i obawach współczesnego człowieka, o pięknie otaczającego nas świata, drobnych radościach i wielkich pasjach. Bardzo dobrze zna język polski i swoje koncerty w Polsce prowadzi po polsku. Nagrał kilkanaście płyt. Najnowsza zatytułowana jest Poruba - to nazwa ostrawskiej dzielnicy, z którą łączy go wiele wspomnień i gdzie wszystko się w jego życiu zaczęło: pierwsze miłości, przyjaźnie, znajomości, ale także awantury i szykany. Dwie piosenki z płyty (Czarna dziura i Empire State) od kilku tygodni cieszą się wielką popularnością słuchaczy radiowej Trójki zajmując wysokie miejsca na Liście Przebojów. Utworów z ostatniej płyty z pewnością nie zabraknie podczas koncertów. Bardowi na scenie towarzyszy Robert Kuśmierski (akordeon, piano)

ANDRZEJ SIKOROWSKI – urodzony w Krakowie w 1949 roku, absolwent wydziału filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor piosenek, wokalista, gitarzysta, lider Grupy Pod Budą i twórca większości jej piosenek. Napisał kilkaset utworów nagranych na kilkunastu płytach złotych i platynowych. Dał wiele koncertów w kraju a także dla rodaków w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Belgii, Holandii, Szwecji, Anglii. Współpracuje również z innymi wykonawcami m.in. z Marylą Rodowicz i Grzegorzem Turnauem ("Pasjans na dwóch"). Napisał muzykę do ponad 20 filmów animowanych dla dzieci. Był felietonistą "Dziennika Polskiego", "Przekroju" i "Hustlera". Jest laureatem wielu nagród festiwalowych, zdobywcą czołowych miejsc w plebiscytach radiowych i telewizyjnych. Jego „Kap. Kap, płyną łzy”, „Nie przenoście nam stolicy do Krakowa” czy „Ale to już było” dla Maryli Rodowicz, śpiewa od lat cała Polska. Od 2005 roku występuje także u boku swojej córki, Mai Sikorowskiej, jako autor, kompozytor, akompaniator, partner wokalny.

ARTUR ANDRUS – dziennikarz, poeta, autor tekstów piosenek, artysta kabaretowy co jakiś czas konferansjer różnych imprez kabaretowych, komentator "Szkła kontaktowego", do listopada 2017 roku redaktor trójkowej "Akademii rozrywki". Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. W czasach studenckich współpracował z Rozgłośnią Harcerską i Radiem Rzeszów, a momentem przełomowym w jego karierze artystycznej okazał się przeprowadzony "na zaliczenie" wywiad z Wojciechem Młynarskim - wywiad został przeprowadzony wierszem - Artur zadawał wierszem pytania, a Wojciech Młynarski improwizując wierszem odpowiadał. Niedługo po tym Artur Andrus otrzymał propozycję poprowadzenia audycji poświęconej piosence satyrycznej w Programie Czwartym Polskiego Radia. Jego współpraca z Programem Trzecim rozpoczęła się w roku 1994 po spotkaniu z Andrzejem Zakrzewskim na jednym z przeglądów kabaretowych. Początkowo był redaktorem "Powtórki z Rozrywki", później przez kilka lat ją prowadził, równolegle z wtorkową "Trójką pod Księżycem" i piątkowym "Teraz śmieszniej", do których zapraszał znane gwiazdy kabaretu.

Artur Andrus to artysta wszechstronny. Można go nie tylko usłyszeć w radiu i na płytach, zobaczyć na scenie i w telewizji, ale też przeczytać. Jego wiersze ukazywały się w latach 1998-99 w kolumnie satyrycznej Życia Warszawy. Pisze również teksty piosenek dla innych artystów kabaretowych, m.in. dla Małgorzaty Zwierzchowskiej i Olka Grotowskiego ("Wiesiek idzie", "Jarocin", "Beczka piwa") dla Czerwonego Tulipana ("Żeby się sobą zauroczyć", "Odezwa do Małgosi"), dla Grupy MoCarta - słynny "Paskudny wio..." wykonywany z Arturem Renionem, czy "Nie śmiejcie się z taty". Jego teksty wykonuje również Alicja Majewska, Hanna Śleszyńska, Czesława Mozil. Wiersze Artura Andrusa ukazywały się na ostatniej stronie "Przekroju". Od 2006 roku prowadził również swój bloog, który doczekał się wydania w formie książki. W październiku 2011 ukazał się wywiad z Marią Czubaszek przeprowadzony przez Artura Andrusa - "Każdy szczyt ma swój Czubaszek" a w listopadzie 2013 r. – „Boks na ptaku – czyli każdy szczyt ma swój Czubaszek” - ciąg dalszy rozmowy, ale już z udziałem Wojciecha Karolaka. Jego felietony regularnie ukazują się w miesięczniku „Zwierciadło” i w „Gazecie Lekarskiej”

W marcu 2012 roku nakładem Mystic Production został wydany autorski album „Myśliwiecka”, który po niespełna dziewięciu miesiącach od premiery uzyskał status Podwójnie Platynowej Płyty. rok później ukazało się kolejne wydawnictwo „Piłem w Spale... I co dalej”. Kolejny album – „Cyniczne córy Zurychu” – to ponowny sukces artysty. Płyta otrzymała status złotej płyty, a później okryła się platyną. Album „Sokratesa 18” to kolejny efekt współpracy z wytwórnią Mystic Production, ukazał się w kwietniu 2018 roku.

Artur Andrus jest również autorem bajek dla dzieci - zbiór 8 zabawnych opowiadań przeznaczonych dla dzieci, ale również dla dorosłych „Bzdurki czyli bajki dla dzieci i innych” , został wydany w 2012 roku przez wydawnictwo Zielona Sowa. W 2016 Esteri wydało dedykowaną dzieciom książkę Munro Leaf „Czytanie jest super”, z polskim tekstem i wierszami Artura Andrusa. W 2010 roku Artur Andrus otrzymał tytuł „Mistrza Mowy Polskiej” ,w listopadzie 2011 Prezydent RP uhonorował go Złotym Krzyżem Zasługi (w 2005 roku otrzymał również Srebrny Krzyż Zasługi). W Październiku 2015 roku otrzymał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Newsletter - Bądź na bieżąco!

Akceptuję warunki Polityka prywatności
Edytuj
MDK Świnoujście
Zobacz także
Konwersja cyfrowa domów kultury
Programy unijne
Markowy festiwal
Port Szczecin-Świnoujście
Trzy Wyspy