Już po raz piąty Świnoujście – nadbałtyckie miasto archipelag, rozpostarte na 44 wyspach, rozbrzmiewać będzie wyjątkową muzyką. Wyjątkową, ponieważ słowo to najpełniej określa twórczość patrona festiwalu – Marka Grechuty, jednego z najwybitniejszych polskich bardów, który już na zawsze wyznaczył miejsce poezji w muzyce i muzyki w poezji…

Piąty Grechuta Festival – Świnoujście odbędzie się między 6 a 10 sierpnia 2019 roku. Piękno zawarte w twórczości Marka Grechuty, nieustannie inspiruje innych twórców, o czym będziemy mogli się przekonać podczas tegorocznej edycji festiwalu. Wśród wykonawców wielkie osobowości polskiej piosenki, między innymi: Hanna Banaszak, Alicja Majewska, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Jacek Wójcicki, oraz zespół byłych muzyków legendarnej ANAWY pod kierownictwem Pawła Piątka. Nie zabraknie także wybitnych przedstawicieli młodszego muzycznego pokolenia – Sound‘n’Grace, Kamil Bednarek, Kapela Maliszów, Kasia Cerekwicka, Natalia Niemen, Ewa Uryga, Łukasz Zagrobelny, Maciej Lipina, Mateusz Ziółko, Jacek Kotlarski, Tomasz Szymuś, Paweł Piątek, Marta Honzatko, Barbara Lubos, Adam Snopek, Jarek Wist, Kamil Franczak, Sylwia Różycka, Krzysztof Baranowski, Maya Koterba, Piotr Bumaj, Damian Sienkiewicz. Koncerty prowadzi między innymi Paweł Sztompke. Niezwykle cenione spotkania „Poeci Piosenki – Antydyskoteka” poprowadzi Teresa Drozda. Będzie można także obejrzeć dwie wystawy – fotografie „Portret krakowski” oraz malarstwo i rysunki Erny Rosenstein z kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie. PROGRAM 6 SIERPNIA 2019 | WTOREK 12.00 | Punkt widokowy kościoła Marcina Lutra – Cafe Wieża Hejnał mariacki 18.00 | Sala Teatralna MDK | wstęp wolny Konkurs na interpretację piosenek z repertuaru Marka Grechuty - przesłuchania finalistów Jury Konkursu: Danuta Grechuta, Sylwia Pawluśkiewicz, Marta Honzatko, Marina Nikoriuk, Paweł Piątek, Paweł Sztompke 20.00 | Galeria ART. | wstęp wolny Wernisaż „Wyspy wieczorne” | Malarstwo i rysunki Erny Rosenstein z kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie 7 SIERPNIA | ŚRODA 12.00 | Punkt widokowy kościoła Marcina Lutra – Cafe Wieża Hejnał mariacki 16.00 | Klub Festiwalowy – Browar Miedziowy44 | wstęp wolny „Z miłości do sentymentu” Koncert w wykonaniu Marty Honzatko i Michała Rorata 17.00 | Klub Festiwalowy – Browar Miedziowy44 | wstęp wolny Spotkanie „Poeci Piosenki - Antydyskoteka” Prowadzenie: Teresa Drozda 17.00 | Filia MDK nr 2 Warszów | wstęp wolny „Świat w obłokach” Koncert Barbary Lubos przy akompaniamencie Adama Snopka 18.00 | Miejska Galeria Sztuki Współczesnej „ms44” | wstęp wolny Wernisaż fotografii „Portret krakowski” 18.00 | Muszla Koncertowa | wstęp wolny „Grechuta: muzyczna retrospektywa” Wykonawcy: Maya Koterba, Piotr Bumaj, Damian Sienkiewicz oraz zespół w składzie: Aleksander Jastrząb, Kuba Fiszer, Maciej Marcinkowski, Kamil Żuchowski 20.30 | Amfiteatr im. Marka Grechuty | bilety: 40 zł Koncert zespołu Sound ‘N’ Grace 8 SIERPNIA 2019 | CZWARTEK 12.00 | Punkt widokowy kościoła Marcina Lutra – Cafe Wieża Hejnał mariacki 16.00 | Klub Festiwalowy – Browar Miedziowy44 | wstęp wolny „Świat w obłokach” Koncert Barbary Lubos przy akompaniamencie Adama Snopka 17.00 | Klub Festiwalowy – Browar Miedziowy44 | wstęp wolny Spotkanie „Poeci Piosenki - Antydyskoteka” Prowadzenie: Teresa Drozda 18.00 | Muszla Koncertowa | wstęp wolny Koncert zespołu Kapela Maliszów 20.30 | Amfiteatr im. Marka Grechuty | bilety: 40 zł „Markowa Gala” Wykonawcy: laureaci Konkurs na interpretację piosenek z repertuaru Marka Grechuty, Kamil Franczak (Laureat ubiegłorocznej edycji Konkursu), Kasia Cerekwicka, Natalia Niemen, Mateusz Ziółko, Łukasz Zagrobelny,  akompaniament: zespół byłych muzyków legendarnej ANAWY pod kierownictwem Pawła Piątka 23.00 | Hampton Beach Bar | wstęp wolny Koncert Sylwii Różyckiej przy akompaniamencie Krzysztofa Baranowskiego 9 SIERPNIA 2019 | PIĄTEK 12.00 | Punkt widokowy kościoła Marcina Lutra – Cafe Wieża Hejnał mariacki 16.00 | Klub Festiwalowy – Browar Miedziowy44 | wstęp wolny „Grechuta: muzyczna retrospektywa” Wykonawcy: Maya Koterba, Piotr Bumaj, Damian Sienkiewicz oraz zespół w składzie: Aleksander Jastrząb, Kuba Fiszer, Maciej Marcinkowski, Kamil Żuchowski 17.00 | Klub Festiwalowy – Browar Miedziowy44 | wstęp wolny Spotkanie „Poeci Piosenki - Antydyskoteka” Prowadzenie: Teresa Drozda 17.00 | Filia MDK nr 1 w Przytorze | wstęp wolny Koncert zespołu „Kapela Maliszów” 18.00 | Muszla Koncertowa | wstęp wolny Koncert Kamila Franczaka z zespołem 19.00 | Hotel Hampton by Hilton | wstęp wolny Koncert Sylwii Różyckiej przy akompaniamencie Krzysztofa Baranowskiego 20.30 | Amfiteatr im. Marka Grechuty | bilety: 40 zł Koncert Kamila Bednarka 10 SIERPNIA 2019 | SOBOTA 12.00 | Punkt widokowy kościoła Marcina Lutra – Cafe Wieża Hejnał mariacki 16.00 | Muszla Koncertowa | wstęp wolny Koncert Jarka Wista z zespołem 18.00 | Sala Teatralna MDK | bilety: 40 zł Jan Kanty Pawluśkiewicz: Muzyka „Filmowa i Niefilmowa” Wykonawcy: Hanna Banaszak, Marta Honzatko, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Maciej Lipina, zespół byłych muzyków legendarnej ANAWY pod kierownictwem Pawła Piątka 20.30 | Amfiteatr im. Marka Grechuty | bilety: 40 zł Koncert „Tribute to Zbigniew Wodecki” Wykonawcy: Alicja Majewska, Kasia Cerekwicka, Ewa Uryga, Jacek Wójcicki, Włodzimierz Korcz, Jacek Kotlarski oraz orkiestra pod Dyrekcją Tomasza Szymusia.