Dzień trzeci GRECHUTA FESTIVAL – ŚWINOUJCIE 2018. Rytm utrzymany, a nawet jeszcze bardziej intensywny. Południe z bajkami i mądrymi warsztatami dla dzieciaków, popołudnie z arcyciekawą gawędą o ponad granicznym charakterze, wieczór muzyczny – najpierw konkursowa rywalizacja o „Bursztynowe Serce Szczerozłote”, a później uśmiechająca się muzycznie i poetycko fantastyczna Magda Umer. Na pożegnanie kolejny film, tym razem wielce ekscentryczny…

Kolejne spotkanie z poezją w ramach cyklu Wiersze na Wyspach czyli Kraina Poezji dla małych i dużych zatytułowane jest „Literacki Łasuch”. Czytać będzie Zofia Zborowska, a animować Anna Musialik. Początek o 12.00 w Muszli Koncertowej, wstęp wolny.

Dziennikarka muzyczna Teresa Drozda, zaprzyjaźniona z GRECHUTA FESTIVAL – ŚWINOUJŚCIE od samego początku, zaprasza na kolejną gawędę. Tym razem zdradzi fascynacje muzyką południowych sąsiadów, pozostając jednak wierną sztuce rodzimej. Na spotkaniu zatytułowanym „Polskie ślady w czeskiej piosence” będzie można się dowiedzieć jak po polsku śpiewają Karel Kryl i Raduza? Jak to możliwe, że czeski zespół Tara Fuki od 17 lat śpiewa tylko polskie piosenki? Do tego oryginalne piosenki czeskich artystów napisane po polsku (lub prawie po polsku)… Nagrania nowiutkie i nieco starsze oraz garść opowieści i anegdot. Spotkanie odbędzie się w Sali Pomerania Hotelu Radisson Blu Resort. Początek o 16.00, wstęp wolny.

Świnoujski epizod w twórczości Marka Grechuty, czyli sukcesy na Festiwalu FAMA, zobowiązuje organizatorów do powrotu konkursowego charakteru przedsięwzięcia. Imprezie znów towarzyszyć będzie konkurs na interpretację piosenek Marka Grechuty. Konkurs ma dwa etapy – do pierwszego zgłosiło się blisko 50 solistek i solistów. Komisja Kwalifikacyjna w składzie Danuta Grechuta – opiekun artystyczna Grechuta Festival; Paweł Piątek – kierownik muzyczny Konkursu GFŚ2018; Jakub Baran – prezes Fundacji „Korowód” im. Marka Grechuty wybrała 13 finalistów. O laury (muzycznie) walczyć będą: Marika Bocewicz, Beata Buszta, Jakub Cwill, Katarzyna Dominiak, Piotr Domiński, Krzysztof Drynda, Kamil Franczak, Agata Gałach, Emma Herdzik, Daria Korowajczyk, Anna Potyrała – Listwon, Agata Świętoń, oraz Julita Zielińska. Otwarte dla publiczności przesłuchania konkursowe odbędą się w Sali Teatralnej Miejskiego Domu Kultury. Początek o godzinie 18.00. Najlepsi wystąpią podczas czwartkowej „Markowej Gali”.

Wieczór należeć będzie do mistrzyni interpretacji piosenki literackiej – Magdy Umer. W koncercie usłyszymy nie tylko utwory z dwóch ostatnich płyt – „Noce i sny” oraz „Wciąż się na coś czeka”, ale też znane, lubiane i zawsze oczekiwane piosenki z jej repertuaru, śpiewane od lat, właściwie już wizytówki i samej artystki i także gatunku piosenki literackiej, miedzy innymi „Już szumią kasztany”, „Oczy tej małej” czy „O niebieskim pachnącym groszku”. Początek koncertu o 20.30. Bilety kosztują 30 złotych.

Trzeci dzień festiwalu zwieńczy ostatnia już nocna projekcja filmowa z cyklu „Kino na leżakach”. Tym razem na wielkim ekranie film Janusza Majewskiego „EXCENTRYCY, czyli po słonecznej stronie ulicy”. To niezwykła historia jazzmana (Maciej Stuhr), który u schyłku lat 50. XX wieku powraca z Anglii do Polski. Wraz z grupą ekscentrycznych muzyków zakłada swingowy big-band. Gwiazdą zespołu zostaje Modesta (Natalia Rybicka), wspólnie odnoszą wielki sukces. Muzyk szybko traci głowę dla uwodzicielskiej i tajemniczej femme fatale. Wkrótce zaczyna ich łączyć gorący romans. Jako król i królowa swingu ruszają w trasę koncertową po Polsce, a ich życie zaczyna przypominać hollywoodzki film. Czy uczucie okaże się prawdziwe? Zapraszamy do Muszli koncertowej (filmowej?) o 22.00. Wstęp wolny.

31 LIPCA 2018 | WTOREK

12:00 Muszla Koncertowa | wstęp wolny | [w razie deszczu: Hotel Radisson Blu Resort] Wiersze na Wyspach czyli Kraina Poezji dla małych i dużych

„Literacki Łasuch”

Czyta: Zofia Zborowska, animacje: Ania Musialik

16.00 Sala Pomerania hotelu Radisson Blu Resort | wstęp wolny

„Polskie ślady w czeskiej piosence”

Gawęda Teresy Drozdy

18.00 Sala teatralna Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu | wstęp wolny

Konkurs na interpretację piosenek Marka Grechuty: przesłuchania Finalistów

20.30 Amfiteatr im. Marka Grechuty | bilety: 30 zł

Magda Umer | „Wciąż się na coś czeka”

Wojciech Borkowski – fortepian, Paweł Stankiewicz – gitara, Bartłomiej Krauz –
akordeon, Maciej Szczyciński – kontrabas, Piotr Maślanka – perkusja

Prowadzenie koncertu: Maria Szabłowska

22.00 Muszla Koncertowa | wstęp wolny

Kino na leżakach | „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”

Reż. Janusz Majewski

Wyst. Maciej Stuhr, Sonia Bohosiewicz, Natalia Rybicka, Wojciech Pszoniak,
Anna Dymna, Wiktor Zborowski, Marian Dziędziel, Adam Ferency, Marian Opania,
Zofia Zborowska

Skip to content