"Wciąż się na coś czeka" - tak zatytułowany jest koncert Magdy Umer, który odbędzie się podczas zbliżającego się Grechuta Festival Świnoujście 2018. Początek 31 lipca o godz. 20.30, oczywiście w Amfiteatrze im. Marka Grechuty. Bilety po 30 złotych!

Magda Umer – mistrzyni interpretacji piosenki literackiej prezentuje kolejny program. W koncercie usłyszymy nie tylko utwory z dwóch ostatnich płyt – „Noce i sny” oraz „Wciąż się na coś czeka”, ale też znane, lubiane i zawsze oczekiwane piosenki z jej repertuaru, śpiewane od lat, właściwie już wizytówki i samej artystki i także gatunku piosenki literackiej, miedzy innymi „Już szumią kasztany”, „Oczy tej małej” czy „O niebieskim pachnącym groszku”.

Kierownictwo muzyczne koncertu sprawuje Wojciech Borkowski, pianista, autor większości aranżacji, któremu będzie towarzyszyć grupa młodych, wybitnych mużyków: Paweł Stankiewicz, Bartłomiej Krauz, Maciej Szczyciński, Piotr Maślanka.

Od kiedy dowiedziałam się, że moich płyt słucha, nie rozumiejący słowa po polsku, profesor Peter Russell z Nowej Zelandii, poważniej traktuję moje nucenie. Pan profesor słyszy tam także uśmiech, a to przecież międzynarodowy środek wyrazu. Uśmiecham się do Państwa po polsku i we wszystkich językach świata! [Magda Umer]

MAGDA UMER – pieśniarka, także aktorka, scenarzystka i reżyserka. Absolwentka Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Laureatka I nagrody na festiwalu FAMA w 1969 oraz 1970 roku. Perfekcyjne połączenie wiersza, muzyki i aktorstwa w jej wykonaniu sprawiło, że upowszechniła się moda na piosenkę poetycką. Nagrała wiele płyt, m.in. „Koncert jesienny”, ”Gdzie Ty jesteś”, „Wszystko skończone”, ”Magda Umer” „O niebieskim pachnącym groszku”, ”Koncert sprzed lat”, „Kołysanki Utulanki”- z Grzegorzem Turnauem, „Noce i sny”, „Wciąż się na coś czeka”, oraz DVD – zapis koncertu promującego tę płytę.

Kolejnym projektem artystki jest płyta „Duety – tak młodo jak teraz…” wydana w październiku 2015 r., do udziału w nagraniu zaproszeni zostali znani i cenieni artyści: Krystyna Janda, Anna Maria Jopek, Janusz Gajos, Piotr Fronczewski, Grzegorza Turnau, Piotr Machalica, Wojciech Waglewski, Artur Andrus, Stanisław Sojka, Maciej Stuhr. Album uzyskała status złotej płyty.

W październiku 2016 roku ukazała się najnowsza płyta „Bezsenna noc” .

Jest autorką i wykonawczynią autorskich recitali telewizyjnych: „Cienie", „Na strychu", „Wszystko już było".

Tworzy widowiska poetyckie dla teatru, estrady i telewizji, programy poświęcone twórcom piosenki literackiej i studenckiej m.in.: Elżbiecie Adamiak, Wojtkowi Bellonowi, Leszkowi Długoszowi, Markowi Grechucie, Elżbiecie Wojnowskiej, Maciejowi Zembatemu a także Agnieszce Osieckiej, Jeremiemu Przyborze i Jerzemu Wasowskiemu, Kalinie Jędrusik, Wojciechowi Młynarskiemu, Sewerynowi Krajewskiemu.

Wyreżyserowała spektakle teatralne: „Biała bluzka" (1987 oraz nowa wersja w 2010 roku), „Kobieta zawiedziona" (1994), „Marlene” (1999), dokonała adaptacji i wyreżyserowała spektakle w Teatrze Polonia: „Pod Mocnym Aniołem” (2012), oraz „Zapiski z wygnania” ( 2018) oraz koncerty „Zimy Żal" (1989, z Jeremim Przyborą), „Mężczyźni mojego życia” (1995) w Radiowej Trojce oraz „Trzymaj się swoich chmur” (2004) – koncert galowy przygotowany na 25-lecie PPA we Wrocławiu, poświecony piosenkom Seweryna Krajewskiego.

W 1992 roku zrealizowała estradowy program muzyczny „Big Zbig Show" (ze Zbigniewem Zamachowskim) oraz w 1997 roku wspomnieniowy program poświęcony Agnieszce Osieckiej „Zielono mi" na KFPP w Opolu.

Jest również autorką filmów dokumentalnych (poświęconych Jeremiemu Przyborze w 1990 roku i Andrzejowi Nardellemu w 1991 roku.) a także telewizyjnych wywiadów - „Rozmów o zmierzchu i świcie” (1996, z Agnieszką Osiecką) oraz „Dziecko szczęścia - czyli wiosna, lato, jesień, zima” - z Jeremim Przyborą (1988), ”Ich pierwsze miłości” (2000-2002), między innymi ze Stefanią Grodzieńską, Jeremim Przyborą, Wojciechem Mannem, Krystyną Jandą, Grzegorzem Turnauem, Marylą Rodowicz, ks. Kazimierzem Orzechowskim, Martą Mesaros, Januszem Gajosem itd.

Wspólnie z Andrzejem Poniedzielskim stworzyła spektakl „Chlip Hop”, który w latach 2007-2012 grany był w Teatrze Ateneum w Warszawie i w teatrach w całej Polsce. W grudniu 2008 roku został wydany przez AGORĘ na płytach DVD i CD. Również z Andrzejem Poniedzielskim, od października 2006 do 2011 roku, na łamach Wirtualnej Polski prowadziła blog pod tym samym tytułem. W lutym 2009 roku pierwsza część internetowej korespondencji została wydana nakładem wydawnictwa TRIO w formie książki „Jak trwoga to do bloga” i dla lata później druga część – wydawnictwo MTJ.

Jej ostatnim przedstawieniem jest, stworzony razem z MUMIO spektakl pt. „Przybora na 102” – premiera odbyła się w grudniu 2017 roku w Och–Teatrze, z okazji 102 rocznicy urodzin Jeremiego Przybory.

W kwietniu 2009 roku, podczas jubileuszowego recitalu z okazji 40-lecia pracy artystycznej, Minister Kultury Bogdan Zdrojewski odznaczył artystkę Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”

Koncert „Wciąż się na coś czeka…” w wykonaniu Magdy Umer z zespołem w składzie: Wojciech Borkowski – fortepian, Paweł Stankiewicz – gitara, Bartłomiej Krauz – akordeon, Maciej Szczyciński – kontrabas, Piotr Maślanka- perkusja.

1 sierpnia w Sali Pomerania hotelu Radisson Blu odbędzie się spotkanie autorskie z Magdą Umer, początek o godz. 16.00, wstęp wolny.