Już po raz piąty Świnoujście – nadbałtyckie miasto archipelag, rozpostarte na 44 wyspach, rozbrzmiewać będzie wyjątkową muzyką. Wyjątkową, ponieważ słowo to najpełniej określa twórczość patrona festiwalu – Marka Grechuty, jednego z najwybitniejszych polskich bardów, który już na zawsze wyznaczył miejsce poezji w muzyce i muzyki w poezji… Piąty Grechuta Festival – Świnoujście odbędzie się między 6 a 10 sierpnia 2019 roku. Piękno zawarte w twórczości Marka Grechuty, nieustannie inspiruje innych twórców, o czym będziemy mogli się przekonać podczas tegorocznej edycji festiwalu. Pełny program zostanie zaprezentowany w drugiej połowie lipca 2019, tymczasem zdradzamy wybrane wydarzenia, a tym samym największe gwiazdy festiwalu. Bilety (w rozsądnie niskich cenach) już w sprzedaży!

Na początek (6 sierpnia 2019, wtorek) ekscytująca w zwielokrotnionej formie, muzyka patrona festiwalu, w nowych (często zaskakujących) interpretacjach, czyli finał prestiżowego Konkursu na interpretację utworów Marka Grechuty. W szranki o uznanie jurorów – Danuty Grechuty, Marty Honzatko, Mariny Nikoriuk (świnoujścianki!) oraz Pawła Sztompke – stanie dziesięciu solistów, wybranych w pierwszym etapie Konkursu spośród blisko setki zgłoszeń. Przesłuchania (otwarte dla publiczności) toczyć się będą w Sali Teatralnej Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu. Konkurs jest współorganizowany przez Fundację „Korowód” im. Marka Grechuty w Krakowie.

Drugiego festiwalowego wieczoru (7 sierpnia 2019, środa) Amfiteatrem im. Marka Grechuty zawładnie najoryginalniejszy polski chór – Sound’n’Grace, okrzyknięty przez jurorów jednego
z popularnych programów telewizyjnych najlepszym w Polsce! W trakcie koncertu, oprócz innych pieśni, usłyszymy świeżą i porywającą interpretację utworu Marka Grechuty na wiele głosów. Zespołem kieruje duet dyrygencki: Anna Żaczek i Kamil Mokrzycki.

Dzień trzeci festiwalu (8 sierpnia 2019, czwartek) zwieńczy uwielbiana przez festiwalową publiczność „Markowa Gala”, czyli wyrafinowany muzyczny znak pamięci Marka Grechuty, a jednocześnie kalejdoskop współczesnej artystycznej wrażliwości. Podczas muzycznego widowiska wystąpią zwycięzcy Konkursu na interpretację utworów Marka Grechuty oraz goście specjalni. Do Świnoujścia wróci ubiegłoroczny triumfator konkursu – Kamil Franczak. A piosenki Marka Grechuty zaprezentują tacy artyści jak: Katarzyna Cerekwicka, Natalia Niemen, Mateusz Ziółko oraz Łukasz Zagrobelny. Oczywistym jest że artystom towarzyszyć będzie legendarna ANAWA, a kierownikiem muzycznym koncertu jest Paweł Piątek.

Od pierwszej edycji Grechuta Festival – Świnoujście, publiczność domagała się zaproszenia tego artysty! Choć żegluje (wszak jesteśmy na wyspach ) w odmiennej muzycznej przestrzeni, to brawurowo wykonał jedną z najbardziej znanych piosenek Marka Grechuty „Dni, których nie znamy”. Mowa oczywiście o Kamilu Bednarku z zespołem, czyli najpopularniejszym wykonawcą reggae w kraju nad Wisłą. Koncert, w trakcie którego usłyszymy także muzykę marka Grechuty, odbędzie się czwartego dnia festiwalu (9 sierpnia 2019, piątek) w Amfiteatrze im. Marka Grechuty.

Ostatni dzień Festiwalu (10 sierpnia 2019, sobota) to ponowne i oczekiwane spotkanie, z wybitnym artystą, bliskim współpracownikiem Marka Grechuty – Janem Kantym Pawluśkiewiczem.
Tym razem Mistrz Jan zaprezentuje swoją muzykę filmową, a w koncercie wezmą udział między innymi” Hanna Banaszak, Marta Honzatko oraz Maciej Lipina. Uwaga! Z uwagi na kameralny charakter koncertu, odbędzie się on w Sali Teatralnej Domu Kultury – a więc liczba miejsc ograniczona.

Finałem finałów, Festivalu Grechuty będzie zjawiskowy koncert wywiedziony z piękna tkwiącego również w twórczości Marka Grechuty, a poświęcony Zbigniewowi Wodeckiemu. Muzyk ten, od końca lat 60., związany był z kabaretem Piwnica pod Baranami i zespołem Anawa. A swoją muzyczna karierę rozpoczynał wraz z Markiem Grechutą. „Tribute to Zbigniew Wodecki” (świeżo po krakowskiej premierze na festiwalu Wodecki twist Festival) to multimedialne widowisko, z symbolicznym udziałem samego Wodeckiego, w którym pojawią się między innymi: Alicja Majewska, Katarzyna Cerekwicka, Ewa Uryga, Włodzimierz Korcz, Jacek Kotlarski, Jacek Wójcicki, oraz Tomasz Szymuś. Krakowski klimat zapewniony.

Nie zabraknie także festiwalowego klubu, z mrocznym klimatem krakowskiej Piwnicy i posmakiem poezji zawartej w muzyce, która nie chce przeminąć.

WYBRANE PUNKTY PROGRAMU

5. GRECHUTA FESTIVAL – ŚWINOUJŚCIE 2019
(pełny program zostanie zaprezentowany w drugiej połowie lipca 2019 roku)

7 sierpnia 2019 | środa

20.30 | Amfiteatr im. Marka Grechuty
Sound’n’Grace

8 sierpnia 2019 | czwartek
20.30 | Amfiteatr im. Marka Grechuty
„Markowa Gala”
Laureaci Konkursu na interpretacje piosenki Marka Grechuty, Kamil Franczak (Laureat
ubiegłorocznej edycji Konkursu), oraz Katarzyna Cerekwicka, Natalia Niemen, Mateusz Ziółko,
Łukasz Zagrobelny

9 sierpnia 2019 | piątek
20.30 | Amfiteatr im. Marka Grechuty
Koncert Kamila Bednarka z zespołem


10 sierpnia 2019 | sobota
18.00 | Sala Teatralna MDK
Muzyka Filmowa J.K.Pawluśkiewicz
Wykonawcy, m.in.: Hanna Banaszak, Marta Honzatko, Maciej Lipina


20.30 | Amfiteatr im. Marka Grechuty
Koncert „Tribute to Zbigniew Wodecki”
Wykonawcy, m.in.: Alicja Majewska, Katarzyna Cerekwicka, Ewa Uryga, Jacek Wójcicki,
Jacek Kotlarski, oraz Tomasz Szymuś,

Bilety w cenie 40 zł, do nabycia w kasach MDK:

Kasa MDK, ul. Wojska Polskiego 1/1, II piętro, p. 317, poniedziałek – piątek 8.00 – 15.00

Galeria Art, ul. Wojska Polskiego 1/1, wtorek – sobota 12.00 – 18.00

Muszla Koncertowa przy Promenadzie, codziennie 14.00-20.00

Amfiteatr (od ul. Chopina), codziennie 14.30 – 20.30

a także przez stronę kupbilecik.pl

Festiwal jest finansowany przez Miasto Świnoujście.

Organizatorem Festiwalu jest Miejski Dom Kultury w Świnoujściu.

Partnerem organizacyjnym jest Fundacja „Korowód” im. Marka Grechuty w Krakowie.
Opiekunem artystycznym Festiwalu jest Danuta Grechuta.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

Skip to content