Kultura, sztuka, tworzą przestrzeń w której osadza się pamięć o ludziach i miejscach w których żyli i żyją. W Galerii Sztuki Współczesnej ms44, rozpoczynamy nowy, kilkuletni, cykl wystawienniczy „wyspy ukorzenione”. Sobotnia wystawa, na otwarcie której zapraszamy w sobotę 15 października o godzinie 18,00 do galerii ms44, przedstawia najnowsze rysunki  Jerzego Pawełczyka, pod tytułem; „87 rysunków mojego ojca”. Wystawa rozpoczyna ciąg prezentacji twórców trwale wpisanych poprzez czas i twórczą nieustępliwość, w krajobraz kulturowy 44wysp. Cykl „wyspy ukorzenione” pomyślany jest jako kilkuletni proces reanimacji i archiwizacji tożsamości kulturowej wysp. Bo gdyby nie społeczna, choć wybiórcza, pamięć, historia wyspiarskiej kultury byłaby martwa. Dlatego poprzez ten projekt spróbujemy tę historię zachować i może przywrócić. Jerzy Pawełczyk, wyspiarz, urodził się w roku 1935 w Jabłonnie pod Warszawą i przebył wystarczającą przestrzeń czasu aby nauczyć się śnić własne sny i zdobyć, lub utracić, nieustępliwość w tworzeniu. Owoce tej artystycznej nieustępliwości, zaprezentujemy na sobotniej wystawie w ms44, na którą gorąco zapraszamy wraz z artystą.

Jerzy Pawełczyk urodził się w roku 1935 w Jabłonnie pod Warszawą, i przebył wystarczającą przestrzeń czasu aby nauczyć się śnić własne sny i zdobyć, lub utracić, nieustępliwość w tworzeniu. Decyzja o autokreacji poprzez twórczość, współczesny grzech pierworodny, przecież wcześniej był rozumiany jako akt konstytutywny ludzkiej natury. I tak ujmuje go Pawełczyk. „John Donne” nie usnął w Jerzym Pawełczyku, dlatego dopełnia on nasz archipelag 44wysp, ukorzenił się w nim, utrwalając tym samym wspólną wyspę. Na wystawie prezentujemy najnowsze, walorowe rysunki Jerzego, blisko 90 letniego twórcy, w których naturalna mu ekspresja gestu właściwa dla neofiguracji, w ciekawy sposób splątana jest i opisuje symbolikę charakterystyczną dla nurtu Art brut. Rysunek jest pierwszym, pierwotnym gestem twórczym, naturalną artykulacją i projekcją biologicznego determinizmu w przestrzeń sztuki. Ascetyczny u początku, bywa ucieczką przed nadmiarem formy dla wielu artystów. Rysunki zgromadzone na wystawie, przełamują rutynę odbiorcy przyzwyczajonego do często już zastanej z wiekiem formy. I tak ożywczo jest w tym przypadku, ale o tym należy się przekonać osobiście. Zapraszamy „87 rysunków mojego ojca”- Jerzy Pawełczyk - rysunki – 15 X 2022 ms44 – godzina 18.00 | wstęp wolny. Jerzy Pawełczyk urodził się w 1935r. w Jabłonnie pod Warszawą. Artysta sztuk wizualnych, malarz, rysownik. Znany i uznany twórca, mocno związanym z regionem, Świnoujściem i archipelagiem 44wysp. Doceniany podczas licznych prezentacji swojej sztuki na terenie Polski i Europy. Obecnie mieszka i tworzy w swojej pracowni położonej na lubińskich wzgórzach nad Zalewem Szczecińskim. Obrazy eksponował na ponad 50 wystawach w Polsce i za granicą; we Francji, Szwecji, Niemczech, Południowej Afryce, Bułgarii, Danii. Jego prace znajdują się w instytucjach państwowych, samorządowych i muzeach w Polsce oraz w kolekcjach prywatnych w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Francji, Belgii, Danii, Niemczech, Holandii, Norwegii, Libanie, Brazylii, USA i Czechach. Członek Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików.