Już po raz piąty Świnoujście – nadbałtyckie miasto archipelag, położone na 44 wyspach, rozbrzmiewać będzie wyjątkową muzyką (i nie tylko). Wyjątkową, ponieważ słowo to najpełniej określa twórczość patrona Festiwalu – Marka Grechuty, jednego z najwybitniejszych polskich bardów, który już na zawsze wyznaczył miejsce poezji w muzyce i muzyki w poezji… Piątą edycję Grechuta Festival – Świnoujście 2019 czas rozpocząć!

Pierwszym akordem (dosłownie) Festiwalu będzie wydarzenie absolutnie bez precedensu, stanowiące niespotykane dotąd zakrzywienie geograficzno-muzyczne. Królewski Kraków znajdzie się nad morzem, albo odwrotnie – nadmorskie Świnoujście przeniesie się pod Tatry. Oczywiście symbolicznie. To za sprawą Hejnału Mariackiego odgrywanego z wieży Kościoła Marcina Lutra. Jej wysokość (42 metry, na szczyt prowadzą 222 stopnie) gwarantuje, że dźwięki hejnału słyszalne będą niemal w całym mieście, a na linii brzegowej odbędzie się niezwykły pojedynek: Hejnał Mariacki vs. szum fal. Tak będzie codziennie podczas trwania Festiwalu. Zawsze o 12.00.

Świnoujski epizod w twórczości Marka Grechuty, czyli sukces na Festiwalu FAMA w 1968 roku, zobowiązuje organizatorów Festiwalu do zaproponowania konkursowego charakteru jego części. Imprezie ponownie towarzyszyć będzie Konkurs na interpretację piosenek z repertuaru Marka Grechuty. W pierwszym etapie Komisja Kwalifikacyjna Konkursu – Danuta Grechuta, Paweł, Jakub Baran – wyłoniła dziesięciu finalistów. To właśnie oni będą rywalizować o laury Konkursu i występ podczas „Markowej Gali” (8 sierpnia 2019, 20.30, Amfiteatr im. Marka Grechuty). Młodych muzyków oceniać będą: Danuta Grechuta, Sylwia Pawluśkiewicz, Marta Honzatko, Marina Nikoriuk, Paweł Piątek oraz Paweł Sztompke. Partnerem organizacyjnym Konkursu jest Fundacja „Korowód” im. Marka Grechuty w Krakowie. Otwarte dla publiczności przesłuchania rozpoczną się o godzinie 18.00 w Sali Teatralnej Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu. Wstęp wolny.

Zwieńczeniem pierwszego dnia Festiwalu (godzina 20.00, Galeria Art.) będzie otwarcie wystawy malarstwa i rysunków Erny Rosenstein z kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie. Ekspozycja zatytułowana jest „Wyspy wieczorne”. Autorka była wizjonerką i wierzyła, że spojrzenie w głąb siebie jest istotniejsze od śledzenia rzeczywistości. Podobnie świat postrzegał Marek Grechuta, filtrując rzeczywistość która go otaczała przez własną wrażliwość. Dotykając jej, uważnie i wnikliwie. Powiązany z Krakowem, tak jak Erna Rosenstein – członkini Grupy Krakowskiej, przemawia podobnym językiem opisując świat poprzez sztukę. Kameralna wystawa krakowskiej artystki, będzie pięknym uzupełnieniem Markowego opisu rzeczywistości. Na wernisaż – wstęp wolny.

Na znakomitą część wydarzeń Grechuta Festival – Świnoujście 2019 wstęp wolny.
Bilety, w cenie 40 zł, obowiązują jedynie na wieczorne widowiska w Amfiteatrze im. Marka Grechuty: Sound’n’Grace, Kamil Bednarek, „Markowa Gala”, „Tribute to Zbigniew Wodecki” oraz Jan Kanty Pawluśkiewicz: „Muzyka Filmowa i Niefilmowa”. Sprzedaż on-line (kupbilecik.pl) oraz w kasach MDK, także bezpośrednio przed wydarzeniami.

Festiwal jest finansowany przez Miasto Świnoujście.

Organizatorem Festiwalu jest Miejski Dom Kultury w Świnoujściu.

Partnerem organizacyjnym jest Fundacja „Korowód” im. Marka Grechuty w Krakowie.

Danuta Grechuta – Opiekun artystyczna Grechuta Festival

Partner Festiwalu jest PKO Bank Polski
Sponsorem Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020

6 SIERPNIA 2019 | WTOREK

12.00 | Punkt widokowy kościoła Marcina Lutra – Cafe Wieża

Hejnał mariacki
18.00 | Sala Teatralna MDK | wstęp wolny
Konkurs na interpretację piosenek z repertuaru Marka Grechuty – przesłuchania finalistów
Jury Konkursu: Danuta Grechuta, Sylwia Pawluśkiewicz, Marta Honzatko, Marina Nikoriuk,
Paweł Piątek, Paweł Sztompke
20.00 | Galeria ART. | wstęp wolny
Wernisaż „Wyspy wieczorne” | Malarstwo i rysunki Erny Rosenstein z kolekcji Muzeum
Narodowego w Szczecinie

Skip to content