Wraz z wybitną polską śpiewaczką Dagmarą Barną oraz z jednym z najbardziej dynamicznych zespołów barokowych na świecie il pomo d'oro, Uznamski Festiwal Muzyczny świętuje 25 lat swojego istnienia w polskiej części wyspy Uznam. Z tej okazji, uroczysty koncert odbędzie się w Sali Teatralnej MDK, 1 października, o godz. 19.30. Są jeszcze bilety na to wydarzenie!

Od 1995 roku koncerty Uznamskiego Festiwalu Muzyki w Świnoujściu są częścią życia kulturalnego wspólnej wyspy. W mieście nad Świną mogliśmy gościć tak wybitnych artystów, jak Krzysztof Penderecki, Wojciech Rajski, Ewa Kupiec, Piotr Pławner i wielu innych. Z okazji 25-lecia festiwalu muzycznego 1 października o godzinie 19:30 w Miejskim Domu Kultury w Świnoujściu miłośnicy muzyki będą mogli delektować się występem orkiestry il pomo d'oro pod kierownictwem Francesca Cortiego, w towarzystwie polskiej sopranistki Dagmary Barny. „Polskę i Niemcy łączy więcej niż Uznamski Festiwal Muzyki, ale tylko tutaj muzyka brzmi najlepiej" - mówi Thomas Hummel, dyrektor Uznamskiego Festiwalu Muzyki, jednocześnie podkreśla, że to właśnie Donna Leon, pisarka kryminałów, sprowadziła orkiestrę il pomo d'oro na Uznamski Festiwal. Podczas Uznamskich Dni Literatury Donna Leon wybierała się chętnie na przejażdżkę rowerem do Świnoujścia i tak pojawił się pomysł, aby orkiestra wystąpiła po polskiej części wyspy. Program wieczorny jest bardzo zróżnicowany. Na rozpoczęcie zostaną zagrane utwory Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego, mnicha Cystersów, który żył w okolicy Łowicza, w samym centrum Polski - wskazówka dla miłośników muzyki. Jego dzieło „Ave Regina Caelorum" ukazuje „wrażliwego, niezwykle ekspresyjnego twórcę", mówi dramaturg Uznamskiego Festiwalu Muzyki Dr Jan Brahman. Po otwarciu programu polskimi utworami Szarzyńskiego, orkiestra il pomo d'oro przedstawi swój międzynarodowy program z Niemiec i Włoch. Usłyszymy dzieła włoskich i niemieckich kompozytorów takich jak Caldara, Conti i Handel. Orkiestrze il pomo d'oro towarzyszy sopranistka Dagmara Barna, która po ukończeniu studiów magisterskich na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Białymstoku u prof. Cezarego Szyfmana i Olgi Pasichnyk, została członkiem Akademi Operowej Teatru Narodowego w Warszawie. Podczas licznych występów na najważniejszych polskich i międzynarodowych konkursach muzycznych zdobyła wiele nagród. Bilety do nabycia w kasach MDK, w cenie 40 złotych. Podczas koncertów w Niemczech i Polsce będzie można usłyszeć między innymi gwiazdę Broadwayu Ute Lemper, najlepszy baryton Matthiasa Goernea, chór kameralny RIAS oraz NDR Elbphilharmonie Orchester. Każdego roku festiwal wraz 40 koncertami odwiedza około 14 000 wyspiarzy i gości.

- Uznamski Festiwal Muzyczny to wyjątkowe wydarzenie i prawdziwy festiwal dla miłośników muzyki. Zwłaszcza tutaj na wyspie Uznam, a przede wszystkim w Świnoujściu, gdzie kultura i muzyka odgrywają szczególną rolę w życiu ludzi. Nie ma wielu miejsc na świecie, w których dwa różne narody żyją w takiej harmonii i jednocześnie współpracując na jednej wyspie. To właśnie przez Uznamski Festiwal Muzyczny, wyspa Uznam stała się takim miejscem - mówi Janusz Żmurkiewiecz, Prezydent Miasta Świnoujście.

Niemcy - Kraina morza - od 21.9. do 12.10.2019 Uznamski Festiwal Muzyczny świętuje swoją polsko-niemiecką współpracę kolejnym koncertem w dniu 23 września w Kościele Króla Chrystusa w Świnoujściu w ramach muzycznej wycieczki objazdowej po wyspie Uznam. W dniu 29 września w ramach całodniowej wycieczki komfortowym autokarem do Szczecina będzie można usłyszeć utwory pomorskiego króla ballady Carla Loewego podczas koncertu organowego w Katedrze św. Jakuba. Również Baltic Neopolis Virtuosi pragną uczcić dzieła tego wspaniałego kompozytora, który aktywnie działał wiele dziesięcioleci w Szczecinie i zagrają jego utwory w specjalnym koncercie w dniu 28 września w najstarszym kościele wyspy Uznam w Liepe. W 2019 roku Uznamski Festiwal Muzyki zaprasza na trzy tygodnie muzycznych atrakcji nad Zatokę Pomorską. Od 21 września do 12 października „Niemcy" jako pierwsi rozpoczną bogatą w tradycję serię muzycznych wydarzeń. Na wyspie wystąpią tak wspaniałe zespoły muzyczne i muzycy jak gwiazda Broadwayu Ute Lemper, pianistka jazzowa Maria Baptists, NDR Elbphilharmonie Orchester ze wspaniałym barytonistą Matthisem Goerne oraz Matthias Schmitt na trąbce i Matthias Höfs na organach. Legendarny Chór Kameralny RIAS oraz Capella de la Torre ożywają bogatą historię tego regionu. Międzynarodowe atrakcje jak Baltic Sea Philharmonic pod kierownictwem Kristjana Järvi oraz pianistka Simone Dinnerstein jak i Baltic Neopolis Virtuosi ze Szczecina zaprezentują swój kosmopolityzm nowego pokolenia muzyków. Więcej informacji oraz bilety na stronie internetowej www.usedomer-musikfestival.de i pod telefonem 0049 38378-34647.