W sobotę (14.07) komisja kwalifikacyjna zakończyła przesłuchania do Finału Konkursu na interpretację piosenek z repertuaru Marka Grechuty. Finał odbędzie się w dniach 31.07-2.08, podczas tegorocznej edycji Grechuta Festival Świnoujście.

Komisja w składzie Danuta Grechuta, Paweł Piątek i Jakub Baran, otrzymała nagrania od 46 solistek i solistów. Ostatecznie na Finał w Świnoujściu przyjedzie trzynastka szczęśliwców.
  1. Marika Bocewicz
  2. Beata Buszta
  3. Jakub Cwill
  4. Katarzyna Dominiak
  5. Piotr Domiński
  6. Krzysztof Drynda
  7. Kamil Franczak
  8. Agata Gałach
  9. Emma Herdzik
  10. Daria Korowajczyk
  11. Anna Potyrała-Listwon
  12. Agata Świętoń
  13. Julita Zielińska
Kolejnym etapem będą otwarte przesłuchania w Świnoujście, które rozpoczną się 31 lipca w Sali Teatralnej MDK o godz. 18.00 (wstęp wolny). Laureatów usłyszymy i zobaczymy podczas koncertu zatytułowanego "Markowa Gala", 2 sierpnia o godz. 20.30 w Amfiteatrze im. Marka Grechuty. Gościem specjalnym tego koncertu będzie Ania Dąbrowska i jej "The Best of...". Na to wydarzenie obowiązują bilety w cenie 30 złotych. Najlepszych oceni profesjonale jury, w którym zasiądą: Danuta Grechuta, dziennikarze muzyczni Teresa Drozda i Paweł Sztompke, aktorka i piosenkarka Marta Honzatko, kompozytor, członek zespołu ANAWA Paweł Piątek, oraz animator kultury, prezes Fundacji Korowód im. Marka Grechuty Jakub Baran. Konkurs na interpretację utworów Grechuty po raz pierwszy odbył się w 2008 roku w Krakowie. Towarzyszył tamtejszemu festiwalowi Jego imienia. Od pierwszej edycji uznawany był za niezwykle prestiżowy, a z uwagi na charakter twórczości także jako arcywymagający. Przedsięwzięcie było kontynuowane przez kolejne lata, aż do 2014 roku. W jury, obok Danuty Grechuty – największej znawczyni twórczości artysty, zasiadali między innymi: Jan Kanty Pawluśkiewicz, Renata Przemyk, Leszek Aleksander Moczulski, Grzegorz Turnau, Andrzej Zieliński z zespołu Skaldowie, Zygmunt Konieczny, Zygmunt Konieczny. Laureatami byli artyści, którzy dziś świetnie radzą sobie na muzycznym rynku, co potwierdza także obecność znakomitej większości na poprzednich wydaniach świnoujskiego Festiwalu – Łukasz Jemioła, Zespół Black Jack, Ada Bujak oraz zespół Aire Andaluz, Tomasz Steńczyk, Karolina Leszko czy zespół Dzień Dobry.