W dniu wczorajszym, w wieku 82 lat, na wieczną wachtę odszedł Jerzy Porębski, muzyk, naukowiec, Honorowy Obywatel Świnoujścia. W przeddzień swojego ukochanego Wiatraka, z którym związany był od ponad 35 lat.

Jego koncerty, wiedza, doświadczenie i  opowieści z podróży skupiały publiczność z całego świata. Rzesza wiernych fanów była zawsze tam, gdzie rozbrzmiewała najsłynniejsza szanta: „Gdzie ta keja” w wykonaniu Największego Barda mórz i oceanów. Nikt tak pięknie nie opowiadał o morzu, trudzie pracy na nim, dalekich krainach i codzienności na pokładzie.

Był Przyjacielem, Mentorem, Autorytetem dla wielu pokoleń żeglarzy, rybaków i muzyków.

Jak o sobie mówił – Stary Poręba pozostanie na zawsze w naszej pamięci.

https://zeglarski.info/artykuly/znani-i-nieznani-jerzy-porebski/

Jerzy Porębski – ur. 1939 r. w Sosnowcu. Doktor oceanografii biologicznej, rybak, żeglarz, muzyk i autor szant. Animator ruchu szantowego w Polsce. W 1965 r. rozpoczął pracę w Morskim Instytucie Rybackim w Świnoujściu, pływając na polskim statku oceanograficznym „Profesor Siedlecki”. Na morzu pracował 30 lat – pływał na statkach rybackich i naukowych na wodach Afryki Zachodniej, obu Ameryk po stronie Atlantyckiej i Pacyficznej oraz Antarktyki. Współzałożyciel legendarnej polskiej grupy szantowej Stare Dzwony.

Skip to content