Ósmego września 1944 roku urodziły się dwie wspaniałe wokalistki powojennej Polski. Mira Kubasińska i Ada Rusowicz, choć przyszły na świat w dwóch różnych miastach (odpowiednio Bodzechów i Wilno) to ich kariery związane były z legendarnymi zespołami muzycznymi i rozpoczęły się w tym samym miejscu – podczas szczecińskiego Festiwalu Młodych Talentów w 1963 roku.

Mira Kubasińska była współzałożycielką grupy Breakout, wraz z Tadeuszem Nalepą nagrała jeden z najważniejszych w historii polskiego bluesa album „Na drugim brzegu tęczy”, m.in z przebojowym utworem „Poszłabym za tobą”. Zmarła w 2005 roku.

Z kolei Ada Rusowicz to przede wszystkim występy z grupą Niebiesko-Czarni. Zaczynała jednak śpiewając chórkach u Czesława Niemena. W późniejszych latach na scenie i w życiu towarzyszył jej gitarzysta Wojciech Korda. Zmarła tragicznie w 1991 roku.

Tego dnia odeszły też dwie inne postaci związane z muzyką – choć zupełnie inną i różną. W 1949 umiera Richard Strauss, Niemiecki kompozytor, twórca m.in poematów symfonicznych Don Juan i Tako rzecze Zaratustra; opery Salome czy ważnych w jego dorobku pieśni.

Rok później, w Bejrucie umiera Hanka Ordonówna, znana jako Ordonka, a naprawdę nazywała się Maria Anna Tyszkiewicz. Piosenkarka ale również tancerka i aktorka dwudziestolecia międzywojennego. Do historii przeszedł jej występ w filmie „Szpieg w masce” i piosenka „Miłość ci wszystko wybaczy”.

8 września to także dwa inne wydarzenia.We Florencji w 1504 roku odsłonięto rzeźbę „Dawid” autorstwa Michała Anioła. Prace na dziełem trwały trzy lata, a efekt można podziwiać do dziś w Galleria dell’Academia.

Dawid, Michał Anioła (Fot. Wikipedia)

Dokładnie 40 lat temu wyemitowano w TVP pierwszy odcinek programu popularno-naukowego „Sonda”. Jej autorzy wyprzedzając swoje czasy przedstawiali widzom ciekawostki ze świata fizyki, mechaniki, informatyki, chemii, optyki itd itp. Wszystko zrealizowane w nowoczesny sposób, jednak bez akademickiego zadęcia. Fenomenalny serial został przerwany przez tragiczną śmierć twórców: Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka w 1989 roku.

Skip to content