7 września w 1911 roku bezpodstawnie zatrzymano Guillaume Apollinaire’a, poetę polskiego pochodzenia, oskarżając do o kradzież… Mony Lisy z paryskiego Luwru, a telewizja Polsat rozpoczęła emisję teleturnieju „Idź na całość”. Działy się też inne rzeczy.

W 1936 roku urodził się Buddy Holly. Jego muzyka to w tamtych latach początek zupełnie nowego nurty – rock’n’roll! Bez niego nie byłoby The Beatles, The Rolling Stones czy Boba Dylana. Niestety świetnie zapowiadającą się karierę przerwała tragiczna śmierć w katastrofie lotniczej w 1959 roku.

1956 to rok przyjścia na świat innego rockendrolowca – Ryszarda Riedela. Jego charakterystyczny głos stał się podstawą legendy polskiej sceny muzycznej – grupy Dżem. Zwłaszcza młodszym czytelnikom warto przypomnieć, że zespół nie tylko występował w Świnoujściu ale również nagrywał płyty. Stało się to w 1984 roku, kiedy to podczas – a jakże – festiwalu FAMA powstał koncertowy krążek „Dzień w którym pękło niebo” (wyd. Karolina 1985). Riedel zmarł w 1994 roku.

W 1962 roku zmarła Karen Blixen, duńska pisarka która najwspanialsze lata życia spędziła w Afryce. Opisała to w swojej książce „Pożegnanie z Afryką”, której ekranizacja z udziałem m.in Maryl Streep i Roberta Redforda okazała się ponadczasowym dziełem, nagrodzonym wieloma Oskarami.

Dziś również inna rocznica śmieci – w 1978 roku, po przedawkowaniu leków umiera Keith Moon, perkusista zespołu The Who.

Skip to content