Tego dnia działo się naprawdę dużo. To tylko kilka wydarzeń, dotyczących historii kultury, sztuki i rozrywki.

W 1990 roku umiera Tom Fogerty, wokalista i gitarzysta legendarnej grupy Creedence Clearwater Revival, która w latach 1967-1972 zasłynęła m.in z tego utworu:

W 2011 roku odchodzi wybitny reżyser Janusz Morgenstern(ur. 1922). Zapamiętamy go pewnie głównie dzięki serialom „Stawka większa niż życie” oraz „Kolumbowie” ale w swoim dorobku ma też wyjątkowy film „Żółty szalik” (z cyklu Święta polskie) z rolą Janusza Gajosa konieczną do obejrzenia i zapamiętania.

W 1908 roku, w Bostonie przychodzi na świat Korczak Ziółkowski, rzeźbiarz polskiego pochodzenia (zm. 1982). Zasłynie z rzeźby, która do jego śmierci nie została ukończona, a dzieło kontynuują jego potomkowie. Chodzi o Pomnik Szalonego Konia. Wysoką na 172 i długą na 195 metrów postać wodza Dakotów, wykutą w górze Thunderhead. Dla porównania głowy amerykańskich prezydentów wykute w zboczach góry Rushmore mają raptem 18 metrów wysokości. Więcej o Crazy Horse Memorial tutaj (kliknij)

W mrocznym czasie II Wojny Światowej, w 1943 roku urodził się Roger Waters brytyjski muzyk i kompozytor. Współtwórca najlepszych dzień The Pink Floyd. Po odejściu z zespołu kontynuował karierę solową. Oprócz progresywnego rocka nie obca mu też opera (Ca Ira), z którą przyjechał do Polski w 2006 roku na obchody rocznicy Poznańskiego Czerwca 56.

Tego dnia w 1984 roku ma premierę film „Amadeusz” w reżyserii Milosa Formana. Produkcja zdobywa nagrodę Oskara za najlepszy film roku.

Skip to content