22 września rozpoczyna się dwudziesta piąta już edycja Usedomer Musik Festival. Impreza która potrwa do 13 października, tradycyjnie zawita też do Świnoujścia. Mamy bilety na koncert, który odbędzie się w Sali Teatralnej, 11 października o 19.30. Cena to tylko 30 złotych!

Podczas koncertu „Nordycka Serenada” wystąpią muzycy C/O Chamber Orchestra. Zespół współtworzą młodzi instrumentaliści wywodzący się Filharmonii Bałtyckiej. W rzeczywistości występują tam muzycy z całego świata, a siedzibą grupy jest Berlin. Na scenie – 30 muzyków, którzy grają bez dyrygenta! Z tego powodu praktycznie każdy koncert jest nową interpretacją, poszukiwaniem nowego pomysłu na każdy fragment wykonywanego utworu.

W repertuarze świnoujskiego koncertu: Carl Nielsen, Franz Berwald, Alexandre Tansman i Gustav Helsted.

Kilka słów od organizatorów festiwalu:

Morze Bałtyckie jest z pewnością najcieplejsze na wybrzeżu Uznam, a plaża naszej wyspy jest jedną z najpiękniejszych tego morza. Ale nawet to piękno może zostać wzbogacone przez kulturę wszystkich dziesięciu krajów, które to morze łączy. „Podium Bałtyku” to nazwa Uznamskiego Festiwalu Muzyki, ponieważ każdego roku przez trzy tygodnie w centrum uwagi znajduje się jeden z krajów bałtyckich, co w tym roku wyjątkowo ulegnie zmianie: na naszej niemiecko-polskiej wyspie chcemy podjąć wszystkie kraje i kultury basenu morza Bałtyckiego, aby wspólnie świętować. Uznamski Festiwal Muzyki obchodzi swoje 25-lecie. Jest to okazja do spotkania szwedzkiego jazzu i rosyjskiej muzyki kameralnej, estońskich chorałów i duńskich kantat, norweskich pieśni i polskiej muzyki fortepianowej, litewskich tańców i niemieckiej muzyki symfonicznej, łotewskich obrazów dźwiękowych natury i fińskiego Tanga. Przez trzy tygodnie możecie doświadczyć, co oznacza Uznamski Festiwal Muzyki: dziesięć krajów, jedno morze – 25 lat, jedna impreza. Serdecznie zapraszamy do wzięcia w niej udziału!

Tyle od organizatorów.

Bilety dostępne w naszych kasach w Galerii Art oraz w budynku głównym.

Fot. Peter Adamik/c/o chamber orchestra

Program Uznamskiego Festiwalu Muzycznego:

Sobota, 09.09.18 r., godz. 17:00, miejsce: Kaiserbädersaal, Maritim Hotel Kaiserhof, Heringsdorf

KONCERT LETNI

Filharmoniczny kwintet dęty (członkowie Filharmoników Berlińskich)
Jan Schulte-Bunert saksofon
Alexander Prill saksofon, Uznamski laureat nagrody muzycznej 2018

ANTON REICHA: Kwintet D-dur op.91 nr 3
WOLFGANG AMADEUS MOZART: Serenada na instrumenty dęte c-moll KV 406 HENRI TOMASI: „Printemps“ na saksofon altowy i kwintet dęty
DARIUS MILHAUD: „Scaramouche“

 

Sobota, 22.09.18 r., godz. 20:00, miejsce: Elektrownia Museum Peenemünde

KONCERT INAUGURACYJNY

Mari Samuelsen (skrzypce), Baltic Sea Philharmonic

Kristjan Järvi (dyrygent) „Nordic pulse“

WOJCIECH KILAR: Orawa
GEDIMINAS GELGOTAS: Mountains.
Waters. (Freedom)

ARVO PÄRT: Fratres na skrzypce, perkusję i orkiestrę smyczkową

KRISTJAN JĘRVI: Aurora na skrzypce i orkiestrę
JEAN SIBELIUS: „Burza” Suita orkiestrowa (w aranżacji Kristjana Järvi)
IMANTS KALNIŅŠ: „Rock Symphony“ (Symfonia nr 4), część 1

 

Niedziela, 09.09.18 r., godz. 12:00, miejsce: Villa „Irmgard” Heringsdorf

WYSTAWA: „25 lat Uznamskiego Festiwalu Muzycznego”

Jan Brachmann fortepian
Muzyczna podróż po Morzu Bałtyckim w dziesięciu przystankach

Thomas Hummel, Alexander Datz, Geert Maciejewski i Jan Brachmann w rozmowie

 

Niedziela, 23.09.18 r., godz: 15.00, miejsce: Kościół Ewangelicki Sankt Johannis Liepe

SYPIĄCE SIĘ ISKRY

Hanzhi Wang (akordeon), laureatka nagrody fundacji Young Concert Artists

JOHANN SEBASTIAN BACH: Partita nr 2 c-moll BWV 826

SOFIA GUBAIDULINA: De Profundis
WOLFGANG AMADEUS MOZART: Andante f-dur KV 616

ASTOR PIAZZOLLA: Trzy tanga

MARTIN LOHSE: Menuetto
MORITZ MOSZKOWSKI: Etincelles op. 36, nr 6

 

Niedziela, 23.09.18 r., godz. 19.30, miejsce: Kościół Ewangelicki Sankt Michaelis Krummin

MISTRZOSTWO NA SKRZYPCACH

Soo-Been Lee (skrzypce)

Dina Vainshtein (fortepian)

LUDWIG VAN BEETHOVEN: Sonata na skrzypce i fortepian G-dur op. 30 nr 3
EUGÈNE YSAŸE: Poème élégiaque d-moll op. 12
BÉLA BARTÓK: Rapsodia nr 1, Sz. 87, BB 94b

CAMILLE SAINT-SAËNS: Sonata na skrzypce i fortepian d-moll op. 75

 

Poniedziałek, 24.09.18 r., godz. 10.00-17.00, miejsce: Kościół Ewangelicki, Seebad Ahlbeck

MUZYCZNA WYCIECZKA DOOKOŁA WYSPY

Wycieczka z przewodnikiem w klimatyzowanym autobusie z koncertami w Świnoujściu, Liepe, Mellenthin (możliwość lunchu), Benz

Wykład Hansjörg´a Küstera „Mała historia Morza Bałtyckiego” na zamku Stolpe

 

Wtorek, 25.09.18 r., godz. 19.30, miejsce: Hotel Esplanade, Seebad Heringsdorf

FORTEPIAN KU ZDUMIENIU

Nathan Lee (fortepian)

JOHANN SEBASTIAN BACH: Partita nr 4 D-dur BWV 828

WOLFGANG AMADEUS MOZART: Adagio h-moll KV 540

NIKOLAI KAPUSTIN: Wariacje op. 41
FRÉDÉRIC CHOPIN: Sonata h-moll op. 58

ALFRED GRÜNFELD: Soirée de Vienne op. 56 („Zemsta nietoperza” Johanna Straussa)

 

Środa, 26.09.18 r., godz. 19.30, miejsce: Zamek Schloss Stolpe

KONCERT MISTRZOWSKI

David Geringas (wiolonczela)

Thomas Albertus Irnberger (skrzypce)

Paul Kaspar (fortepian)

ALFRED SCHNITTKE: Trio fortepianowe
ANATOLIJUS ŠENDEROVAS: „Śpiew i taniec” trio fortepianowe
ANTONÍN DVOŘÁK: Trio fortepianowe nr 4 e-moll op. 90 „Dumky”

 

Czwartek, 27.09.18 r, godz. 19.30, miejsce: Kościół Ewangelicki Heringsdorf

OD OJCZYZNY DO OJCZYZNY

Jutta Hoffmann (moderacja)

David Geringas (wiolonczela)

Tatjana Geringas (fortepian)

Czytanie z książki Tatjany Geringas: „W drodze – Impresje.”
Muzyka na wiolonczelę i fortepian

VIDMANTAS BARTULIS: „Żegnając się ze znajomym popatrzeć po raz ostatni na ośnieżone drzewa w lutym”

PETER TSCHAIKOWSKY: Nocturne op. 19 nr 4

JOHANNES BRAHMS: Trzy pieśni

FRANZ SCHUBERT: Arpeggione-sonata a/-moll D 821

 

Piątek, 28.09.18 r.,godz. 19.30, miejsce: Lokomotywownia Seebad Ahlbeck

MOI PRZYJACIELE, MOI BOHATEROWIE, WASZA GITTE!”

Gitte Hænning & Band

 

Sobota, 29.09.18 r., od godz. 10.00, miejsce: Wolin oraz Dom Zdrojowy Międzyzdroje

WIELKA WYCIECZKA PO WOLINIE WRAZ Z MSZĄ H-MOLL

Piotr Pławner (skrzypce)

Piotr Sałajczyk (fortepian)

IGNACY JAN PADEREWSKI: wybrane utwory na fortepian

IGNACY JAN PADEREWSKI: Sonata na skrzypce i fortepian a-moll op. 13

WIELKI UROCZYSTY KONCERT WRAZ Z MSZĄ H-MOLL

Internationale Chorakademie Lübeck & Goldberg Baroque Ensemble Gdansk
Rolf Beck (kierownictwo)

JOHANN SEBASTIAN BACH: Msza h-moll BWV 232

 

Sobota, 29.09.18 r., godz. 20.00, miejsce: Radisson Blu Resort, Świnoujście

ZDJĘCIA NATURY

New Ideas Chamber Orchestra (NICO) & Vytautas Sondeckis (wiolonczela)

Z utworami GEDIMINAS GELGOTAS i PĒTERIS VASKS, adaptacją utworów MIKALOJUSA ČIURLIONISA i HILDEGARD VON BINGEN zrealizowaną przez GEDIMINAS GELGOTAS oraz adaptacją „Czterech pór roku” ANTONIEGO VIVALDIEGO zrealizowaną przez MAXA RICHTERA

 

Niedziela, 30.09.18 r., godz. 19.30, miejsce: Zamek Schloss Stolpe

Salon Hummela

David Geringas (wiolonczela)

Piotr Pławner (skrzypce) Piotr Sałajczyk (fortepian) Jan Brachmann (moderacja)

Dzieła JOHANNA SEBASTIANA BACHA, JOHANNESA BRAHMSA, FRYDERYKA CHOPINA, ANTONÍNA DVOŘÁKA, BERTOLDA HUMMELA i ROBERTA SCHUMANNA

 

Poniedziałek, 01.10.18, godz. 19.30, miejsce: zamek Schloss Stolpe

KONCERT NA ZAKOŃCZENIE BAŁTYCKIEGO FORUM MUZYKI

Uczestnicy kursu mistrzowskiego Davida Geringasa

 

Wtorek, 02.10.18, godz. 9.30–17.00, miejsce: Odjazd spod Maritim Hotel Heringsdorf

PRZEJAŻDŻKA PO SYNAGOGACH

Dr. Robert Kreibig (kierownik wycieczki)

Przy akompaniamencie Emilii Łomakowej (wiolonczela) i Nogi-Sarai Bruckstein (skrzypce)

 

Wtorek, 02.10.18 r., godz. 19.30, miejsce: Kościół Ewangelicki Zinnowitz

BAŁTYCKI BAROCK

Concerto Copenhagen

XVII-wieczna muzyka Dietricha Buxtehude’a, Kaspera Förstera, Mathiasa Weckmanna i innych

 

Środa, 03.10.18 r., godz 11.00, miejsce: Atelier Otto Niemeyer- Holstein, Lüttenort Koserow

CHOPIN-MATINEE

Aleksandra Mikulska (fortepian)

FRYDERYK CHOPIN: Trzy mazurki, Scherzo h-moll op. 31

Andante spianato & Grande Polonaise brillante Es-dur op. 22
Fantasie-Impromptu cis-moll op. 66

Polonaise As-dur op. 53
KAROL SZYMANOWSKI: Preludia op. 1 nr 1 & 7

FRANZ LISZT: Rapsodie węgierskie nr 11 & 12

 

Środa, 03.10.18 r., godz. 17.00, miejsce: Kościół Ewangelicki Morgenitz

ŚPIEWANIE O NIEBIE I MORZU

Ensemble Triskele
„Niebo, ziemia, powietrze i morze”: Chorały w tradycji estońskiego folkloru

 

Czwartek, 04.10.18 r., godz. 19.30, miejsce: Kościół Ewangelicki, Ahlbeck

BIAŁE KRAJOBRAZY

Trio Raro
Razvan Popovici (wiola)

Diana Ketler (fortepian)

Thorsten Johanns (klarnet)

WOLFGANG AMADEUS MOZART: Kegelstatt-Trio KV 498 PĒTERIS VASKS: Letnia muzyka wieczorowa na fortepian solo

ROBERT SCHUMANN: Fantazje na klarnet i fortepian op. 73

JEAN SIBELIUS: Valse triste na wiolę i fortepian op. 44 PĒTERIS VASKS: Biały krajobraz na fortepian solo

ROBERT SCHUMANN: Märchenerzählungen op. 132

 

Piątek, 05.10.18 r., godz. 17.30, miejsce: Ostseehotel Villen im Park, Bansin

MISTRZOWIE POMORZA

Birgitta Wollenweber (fortepian)

LUDWIG VAN BEETHOVEN: Sonate Pathétique c-moll op. 13 nr 8
JOHANNES BRAHMS: Rapsodia h-moll op. 79 nr 1

CARL LOEWE: Fantazja op. 11
FRÉDÉRIC CHOPIN: Nocturne op. 9 nr 1
CLAUDE DEBUSSY: Pour le Piano
CARL LOEWE: Mazeppa op. 27
FRYDERYK CHOPIN: Ballada nr 2 F-dur op. 38, Ballada nr 1 g-moll op. 23

 

Piątek, 05.10.18 r., godz. 19.30, miejsce: Haus des Gastes, Seebad Bansin

Pieśni o słowikach

Carolin Masur (mezzosopran)

Carmen Stefanescu (fortepian)

EDVARD GRIEG: Sechs deutsche Lieder op. 48
ALBAN BERG: Sieben frühe Lieder
Wybór pieśni EDVARDA GRIEGA i RICHARDA STRAUSSA

 

Sobota, 06.10.18 r. , godz. 17, miejsce: Steigenberger Grandhotel and Spa, Heringsdorf

PRZYSZŁOŚĆ PÓŁNOCY

Wielki koncert finałowy w ramach konkursu „Najlepsi młodzi na północy” oraz przyznanie 5. nagrody muzycznej Achterkerke w ramach Uznamskiego Festiwalu Muzyki dla młodzieży

Debbie Shippers, Gewinnerin von The Voice of Germany (moderacja)

Sobota, 06.10.18 r. , godz. 20.00, miejsce: Hotel Nautic, Koserow

POMYSŁOWO PO FIŃSKU

Sväng

Kwartet harmonijek ustnych,

Skandynawskie pieśni ludowe, fińskie tanga, blues, jazz, muzyka klasyczna i filmowa

 

Niedziela, 07.10.18 r., godz. 17.00 , kościół ewangelicki St. Marien, Usedom

GŁOS SZWECJI

Anne Sofie von Otter (mezzosopran)

Fabian Fredriksson (gitara elektryczna)
Leif Kaner-Lidström (fortepian)

Chansons, piosenki popowe i piosenki od ABBY po MEHLDAUA, od BACHA po BERNSTEINA, od SIBELIUSA po STENHAMMARA

 

Poniedziałek, 08.10., godz. 19.30, miejsce: Kościół Ewangelicki Benz

ROSYJSKIE IDYLLE

Smyczki Berlińskich Filharmoników i Mikhali Mordvinow (fortepian)

ALEXANDER ALJABJEW: Kwintet fortepianowy Es-dur

MICHAIL GLINKA: Wielki sekstet na kwartet smyczkowy, fortepian i kontrabas Es-dur SERGEJ LJAPUNOW: Sekstet B-dur op. 63

 

Wtorek, 09.10.18 r., godz. 19.30, miejsce: Hotel Usedom Palace, Seebad Zinnowitz

MIŁOŚĆ NAD MORZEM

Jan Lisiecki (fortepian)

Frank Arnold (narrator)

Czytanie z powieści „Wellen” Eduarda von Keyserlinga Muzyka fortepianowa kompozytorów łotewskich, bałtyckich i wschodnio-pruskich, takich jak Jāzeps Vītols, Nicolai von Wilm, Adolf Jensen i Emil Kronke

 

Środa, 10.10.18 r., godz. 19.30, miejce: Strandhotel Seerose Kölpinsee

BIG BAND SOUNDS ZE SZWECJI

Tolvan Big Band

 

Czwartek, 11.10.18 r., godz. 19:30, miejsce: Miejski Dom Kultury, Świnoujście

NORDYCKA SERENADA

c/o chamber orchestra

CARL NIELSEN: Serenata in Vano (1914)

FRANZ BERWALD: Septet B-dur (1828)

ALEXANDRE TANSMAN: Septour (1935)

GUSTAV HELSTED: Decet D-dur op. 18 (1891) 

 

Piątek, 12.10., godz. 19.30, miejsce: Kaiserbädersaal, Maritim Hotel Kaiserhof Heringsdorf

STRAUSS NAD MORZEM – Koncert jubileuszowy dla Heringsdorf 

Christiane Linke (sopran)
Stefan Lex (tenor)

Johann-Strauß-Orchester Frankfurt/Main

Witolf Werner (dyrygent)

Owertury, walce, polki i melodie operetkowe autorstwa JOHANNA STRAUSSA (syna)

 

Sobota, 13.10., godz. 20.00, miejsce: Elektrownia Museum Peenemünde

KONCERT KOŃCZĄCY SEZON W MUZYCZNYM KRAJU ZWIĄZKOWYM MEKLEMBURGII POMORZA-PRZEDNIEGO

Sergej Dogadin (skrzypce)

Radiophilharmonie des NDR Hannover

Robert Trevino (dyrygent)

JÜRI REINVERE: „Norilsk, the Daffodils“ na narratorkę i orkiestrę (premiera w Niemczech)

NICCOLÒ PAGANINI: Koncert skrzypcowy nr 1 D-dur op. 6
RICHARD STRAUSS: „Ein Heldenleben“ (Życie bohatera).
Poemat symfoniczny op. 40