W najbliższa sobotę (26.10) Dom Kultury zaprasza na otwarcie kolejnej wystawy w tym sezonie kulturalnym. Epicentrum jesieni, w galerii ms44 przy Armii Krajowej 13, prace na papierze autorstwa: Henryka Stażewskiego, Aliny Szapocznikow. Urszuli Broll, Stefana Gierowskiego, Jerzego Nowosielskiego, Jerzego Tchórzewskiego, Tadeusza Dominika, Stanisława Fijałkowskiego, Zbigniewa Makowskiego, Jana Tarasina, Alfreda Lenicy, Jerzego Tchórzewskiego, Erny Rosenstein i wielkich pozostałych, w prezentacji Kolekcji Galerii Krzywego Koła (1956 – 1965). Początek wydarzenia o godz. 18.00. Wstęp wolny Fragment tekstu krytycznego Janusza Zagrodzkiego: Prezentacja Galeria Krzywe Koło (1956-1965). Spośród wielu propozycji Mariana Bogusza (1920-1980) wyróżniała się idea utworzenia ogólnie dostępnego zbioru dzieł sztuki nowoczesnej, na wzór zorganizowanej przez Władysława Strzemińskiego i grupę „a.r.” Międzynarodowej Kolekcji (1931) zdeponowanej w łódzkim muzeum. Przygotowanie tego projektu artysta rozpoczął natychmiast po uwolnieniu z obozu koncentracyjnego w Mauthausen (1945) i powołaniu w Warszawie Klubu Młodych Artystów i Naukowców (1947). Polityczny nadzór nad sztuką i doktryna socrealizmu zatrzymała dalsze gromadzenie kolekcji. Dopiero możliwość swobodnego wypowiadania się na najbardziej nawet drażliwe tematy jaka nastąpiła w wyniku przemian po 1956 roku, spotkania i dyskusje grona intelektualistów w warszawskim Klubie Krzywego Koła, organizowanie wystaw w prowadzonej przez Bogusza działającej w jego obrębie autonomicznej Galerii (1956), stworzyły warunki powrotu do tych założeń. Bogusz kolekcjonował dzieła artystów wystawiających w Galerii Krzywe Koło, łącząc dokonania twórców z różnych regionów Polski, z autorami z Czech, Słowacji, Węgier i Niemiec oraz międzynarodowego ruchu Phases. Chciał zgromadzić stale eksponowany, ciągle rozszerzający się zbiór. Temperatura jesienna rośnie, wystawa powoli również. Niebawem. I pamiętajcie, dobrze się ogląda w miłym towarzystwie, więc obecność obowiązkowa. Miejska Galeria Sztuki Współczesnej ms44 czynna jest od poniedziałku do soboty w godz. 12.00 - 16.00, z wyjątkiem wtorków.