Świnoujście jest portem handlowym, gazowym, pasażerskim, rybackim i jachtowym. Latem tego roku będzie także Portem Kultury Pomorza Zachodniego, w ramach którego do miasta „przybiją” uznani artyści niemal wszystkich dziedzin. Świnoujskie sceny symbolicznie przeobrażą się w Nabrzeże Muzyków, Przystań Malarzy, Zatokę Poetów, będzie też Bulwar Filmowy oraz Wybrzeże Animatorów. To wszystko efekty konkursu ogłoszonego przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, w którym zwyciężyło właśnie Świnoujście. Miasto oprócz zaszczytnego tytułu Portu Kultury Pomorza Zachodniego na rok 2021 oraz statuetki otrzymało dofinansowanie na organizację przedsięwzięcia. Celem konkursu jest promocja i wspieranie walorów i możliwości rozwojowych Pomorza Zachodniego (oraz gospodarza projektu) poprzez kulturę. Projekt ma charakter cykliczny, rokrocznie tytuł Portu Kultury przypadać będzie kolejnemu zachodniopomorskiemu powiatowi.

Cykl wydarzeń pod szyldem Portu Kultury Pomorza Zachodniego to kilkadziesiąt wydarzeń odbywających się w okresie letnim, podczas tzw. wysokiego sezonu turystycznego – od końca czerwca do połowy września. Wśród muzycznych gości m.in. Jose Torres & Havana Dreams, Baltic Neopolis Quartet, Trzej Tenorzy - Bartosz Kuczyk, Mirosław Niewiadomski i Mariusz Ruta, YaniKa, Folk Wagon, Hubas Projekt, majtki Bosmana oraz Stary Szmugler. W Galerii Art. będzie można zobaczyć malarstwo Anny Wierzbickiej oraz fotografie Krzysztofa Chomicza. Zaplanowano także warsztaty zumby, animacje dla najmłodszych oraz coś dla miłośników gier terenowych – wyprawę po trzech wyspach: Uznam, Wolin, Karsibór – zatytułowaną „Archipelag Pamięci”. Będą także pokazy filmów żeglarskich JachtFilm oraz filmu „Dzikie Wyspy Świnoujście” Krzysztofa Chomicza. W ramach cyklu „Wyspiarskie historie” zaplanowano spotkania m.in. z Piotrem Oleksym, Kamilem Całusem oraz Józefem Plucińskim. Nie zabraknie przedstawicieli świnoujskich twórców, zatem do artystycznych nabrzeży Portu Kultury przybiją: Zespół Chwaty i soliści świnoujskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Miejski Chór Dziewczęcy Logos oraz Orkiestra Wojskowa Marynarki Wojennej. Znakomita większość wydarzeń odbędzie się w Muszli Koncertowej przy Promenadzie, ale także w Miejskiej Galerii Sztuki Współczesnej ms44, Galerii Art., Filii MDK w Warszowie, Tawernie w Marinie Basenu Północnego oraz w Sali Teatralnej MDK. Organizatorem wszystkich wydarzeń w ramach Portu Kultury Pomorza Zachodniego jest Miejski Dom Kultury w Świnoujściu. Beneficjentem projektu jest Miasto Świnoujście. Szczegóły programu, można znaleźć w dziale WYDARZENIA Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Województwa Zachodniopomorskiego.