Kolejna odsłona cyklu Port Kultury Pomorza Zachodniego – Świnoujście 2021 już w środę, 21 lipca 2021 roku. Popołudniu, między 16.30 a 18.30 Muszla Koncertowa przy Promenadzie przeobrazi się w atrakcyjne podwórko pełne niezwykłych atrakcji… Animatorzy Kompanii Marzeń prowadzić będą kreatywne zabawy dla najmłodszych (i nie tylko). O 19.00 zabrzmią głośne dęciaki Orkiestry Wojskowej Marynarki Wojennej. Na oba wydarzenia – wstęp wolny!

GRY PODWÓRKOWE

Gry podwórkowe to proste, lecz bardzo pobudzające wyobraźnię zabawy dla małych i dużych. To wehikuł czasu przenoszący do krainy podwórek, zabaw na świeżym powietrzu, bez telewizorów i laptopów. Młodsi mogą współzawodniczyć w emocjonujących turniejach, starsi – westchnąć z sentymentem nad wspomnieniami z dzieciństwa.

Nasze podwórko, oprócz terenu zabaw, przyjmuje formę interaktywnego muzeum. Poszczególne stacje z grami są odpowiednio opisane i zobrazowane na planszach informacyjnych, tak by przybliżyć uczestnikom dawne metody rozrywki. Nad całością czuwają wyspecjalizowani sędziowie.

ZARYS HISTORII ORKIESTRY WOJSKOWEJ W ŚWINOUJŚCIU

Początki Orkiestry Wojskowej w Świnoujściu sięgają końca lat czterdziestych ubiegłego stulecia, kiedy to pierwsze jej zalążki tworzono w Ustce. W roku 1964 orkiestra została oficjalnie przeniesiona do Świnoujścia gdzie pozostaje do dnia dzisiejszego.

Orkiestra w ciągu 56 lat działalności artystycznej występowała w kraju i za granicą, grając dla najważniejszych osobistości państwowych. Dysponuje ona bogatym repertuarem muzyki marszowo – paradnej, rozrywkowej, popularnej, folkowej, a także patriotyczno – religijnej i marynistycznej. Nagrywała muzykę dla Polskiego Radia, innych rozgłośni radiowych oraz telewizji, biorąc udział m.in. w filmie muzycznym „Listy do Skaldów”.

Orkiestra na stałe wrosła w pejzaż miasta i garnizonu Świnoujście. Jest powszechnie znana na Wybrzeżu oraz w kraju. Koncertowała także za granicą m.in. na Łotwie (Ryga), w Estonii (Tallin), w Niemczech (Berlin, Rostock, Wilhelmshaven, Halle, Stralsund), we Francji (Paryż, Rouen, Calais, Saint Quentin) w Wielkiej Brytanii (Cowes, Portsmouth), Danii i w Austrii (Gamming).

W swoim dorobku posiada liczne nagrody zdobyte na festiwalach i konkursach oraz odznaczenia: „Za zasługi dla Marynarki Wojennej”, „Gryfa Pomorskiego”, „Stowarzyszenia Kulturalnego Ziemi Wolińskiej”, „Nagrodę Publiczności 51 Konkursu Orkiestr Wojskowych Świeradów Zdrój 2016”, „Nagrodę Publiczności 54 Konkursu Orkiestr Wojskowych Świeradów Zdrój 2019”, „Laureat w Musztrze Paradnej 54 Konkursu Orkiestr Wojskowych Świeradów Zdrój 2019” i medale: „Za zasługi dla Marynarki Wojennej”, „Komisji Edukacji Narodowej”, „Głównego Zarządu PTTK”, „Festiwalu Piosenki Żołnierskiej” w Kołobrzegu, „Jasnej Góry w Częstochowie”, „Miasta Świnoujścia” i „PP Uzdrowisko Świnoujście”. Kapelmistrzem Orkiestry Wojskowej w Świnoujściu jest kpt. Grzegorz RUDNIK.

Skip to content