Program Operacyjny PO RYBY 2007-2013

Środek 4.1 „Rozwój obszarów zależnych od rybactwa”

Tytuł projektu: „Zagospodarowanie terenu  przy  Filii MDK w Karsiborze – plac rekreacyjno biwakowy”.

Realizacja inwestycji była możliwa m. in. dzięki dotacji przyznanej przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego z  Programu Operacyjnego PO RYBY na lata 2007-2013”.

Beneficjent: Miejski Dom Kultury w Świnoujściu

Całkowita wartość projektu:              437 231,73zł

Kwota dofinansowania:                    291 196,35zł

Usytuowanie Karsibora na wyspie o tej samej nazwie, z jej bogatą florą, fauną i zabytkami, stwarza warunki do rozwoju turystyki i rekreacji na tym terenie.  Wyspa Karsibór  jest zieloną ostoją ciszy i spokoju o walorach przyrodniczych. Położenie, walory przyrodnicze i turystyczne tego terenu zachęcają do odwiedzenia go szczególnie przez amatorów wypoczynku  na łonie przyrody.

W wyniku realizacji niniejszego zamierzenia, w  Karsiborze powstało takie miejsce. Jest to plac rekreacyjno-biwakowy przy Filii Miejskiego Domu Kultury, ul. 1-go Maja 40 w Świnoujściu.

Nasz plac  oferuje pełne zaplecze sanitarne (prysznice, umywalnie, toalety, ciepła woda), jak najlepsze warunki do pełnego wypoczynku, nieco luzu i rodzinną atmosferę.

Tu mogą się odbywać:

– plenery malarskie i rzeźbiarskie,

– warsztaty wikliniarskie,

– edukacyjne warsztaty ekologiczne dla dzieci i młodzieży szkolnej,

– imprezy integracyjne.

– aktywny wypoczynek dla pojedynczych osób i dla grup zorganizowanych,

– tu może być baza do aktywnej turystyki min:  pieszej – dla miłośników ornitofauny do Rezerwatu Karsiborska Kępa prowadzonego przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, gdzie znajduje się również ścieżka dydaktyczna z wieżą widokową, do jazdy szlakiem rowerowym, do spływów kajakowych szlakiem „44 wysp” na jeziorze Wicko Wielkie, do zwiedzania zabytków (kościoła gotyckiego z XV wieku, chaty krytej strzechą z XVIII wieku, zabytkowego cmentarza ewangelickiego, pozostałości z II wojny światowej dla niemieckich łodzi podwodnych – u-botów i pomnika lotników RAF-u,

To również doskonałe miejsce dla okolicznych szkół i przedszkoli oraz dla amatorskich i profesjonalnych zespołów artystycznych, bo właśnie z myślą o nich, na Placu powstała mała scena plenerowa.

Na terenie Placu można korzystać z grilowędzarni, rozpalić ognisko, dla najmłodszych proponujemy tablicę do pisania, ściankę wspinaczkową i przeplotnię. Obiekt jest ogrodzony.

Ta inicjatywa jest otwarta nie tylko na młodych ludzi, ale na osoby w każdym przedziale wiekowym, jest świetnym miejscem do wypoczynku i spędzenia urlopu dla wszystkich, bez względu na wiek i upodobania. Aktywny wypoczynek gwarantowany.

 

W  efekcie realizacji projektu powstał nowy obiekt do aktywnego wypoczynku.