Szanowni Państwo, Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 trwa tylko do 30 września br. Do tego czasu każdy pełnoletni mieszkaniec Polski musi wywiązać się z obowiązku spisowego.

Wyniki NSP 2021 posłużą do planowania działań w najważniejszych obszarach: rodzina, szkolnictwo, rynek pracy, mieszkania, emerytury i wiele innych.

Jak się spisać:

  1. obowiązkową formą jest samospis internetowy, korzystając z aplikacji spisowej na stronie internetowej spis.gov.pl,
  2. metodą uzupełniającą jest spis przez telefon, dzwoniąc na infolinię GUS: 22 279 99 99,
  3. od 4 maja br. rachmistrzowie spisowi zbierają informacje przez wywiad telefoniczny, rachmistrz może zadzwonić tylko z jednego numeru telefonu: 22 828 88 88,
  4. od 23 czerwca br. rachmistrzowie spisowi rozpoczęli wywiady bezpośrednie, kontaktując się z osobami, które do tej pory samodzielnie nie wywiązały się z obowiązku spisowego przez internet lub telefonicznie,
  5. bezpośrednio w punkcie samospisu mieszącym się w Urzędzie Miasta Świnoujście ul. Wojska Polskiego 1/5 w pomieszczeniu P28 dostępnym dla respondentów od poniedziałku do piątku w godzinach od 12:00 do 15:00.

Samodzielne wypełnienie formularza spisowego on-line (na stronie spis.gov.pl) lub telefonicznie (pod numerem infolinii spisowej: 22 279 99 99) trwa tylko kilka do kilkunastu minut, dlatego nie warto czekać na ostatnią chwilę.

Osoba fizyczna objęta spisem powszechnym nie może odmówić udzielenia informacji w ramach spisu powszechnego. Za niedopełnienie obowiązku spisowego ustawa o statystyce publicznej w art. 57 przewiduje karę grzywny w wysokości do 5 tys. zł, o jej wysokości decyduje sąd. Dane osobowe zebrane w spisie powszechnym są bezpieczne i podlegają tajemnicy statystycznej.

To wydarzenie ma znaczenie dla nas wszystkich!

Gminny Komisarz Spisowy Janusz Żmurkiewicz

Skip to content