Dziś (14.06) rozpoczynają się szóste już, Polsko – Niemieckie Dni Kultury pod nazwą ,,Nuty nie znają granic”. Wydarzenie organizowane jest przez Uzdrowiska Cesarskie – Gminę Heringsdorf przy współpracy z Miejskim Domem Kultury w Świnoujściu. Przez trzy dni w godzinach popołudniowych prezentowane będą w muszlach koncertowych w Ahlbecku i w Bansinie, występy młodych muzyków z Polski i z Niemiec.

W ubiegłym roku dni kultury spotkały się z dużym uznaniem gości i mieszkańców, ze względu na swoją specyfikę, m. in. dlatego, że zaprezentowali się bardzo utalentowani młodzi artyści. Niezależnie od tego, czy jest to breakdancer, rock czy zespół marszowy – to właśnie ta różnorodność artystyczna wyróżnia ten projekt.

Początkiem tego projektu było otwarcie wspólnej transgranicznej Promenady Europejskiej między Świnoujściem i Gminą Heringsdorf w sierpniu 2011 roku. Celem tej idei, przy promenadzie między Świnoujściem a Bansinem, jest budowanie „mostów” między polską i niemiecką częścią wyspy Uznam.

Sztuka nie zna barier politycznych lub granic państwowych – sztuka łączy ludzi w sposób szczególny.” – tak brzmi motto tych dni kultury, w których biorą udział także młode talenty z Polski i z Niemiec.

Już dziś w zapraszamy na występ zespołu „FRECH WIE OSCAR”, który rozpocznie dniu kultury i zaprezentuje muzykę rockową (początek o godz. 15.30 w muszli koncertowej w Ahlbecku). Później przeniesiemy się do muszli koncertowej w Bansin, na występ młodzieżowego zespołu z Anklam „FELDWEG 7” – start o godz. 18.00.

Nowością w trakcie tych dni będzie I. Polsko-Niemiecki Piknik bez granic na Promenadzie Europejskiej, na który zapraszamy w piątek, 15.06 od godziny 18.00. Impreza odbędzie się przy pasie granicznym pod nazwą „POLSKIE PIWO & NIEMIECKIE SERDELKI”.

Serwowane będą tutaj wyłącznie produkty regionalne z wyspy Uznam: piwo browarnicze „Miedziowe 44” ze Świnoujścia oraz oryginalne serdelki i wyroby mięsne z Heringsdorfu z własnej produkcji.

Wspólny piknik nie będzie tylko ucztą dla ciała, ale także dla duszy – tym bardziej, że wspólne spotkanie jest muzycznie oprawione przez znakomitych muzyków.

Polski „WOOD & BRASS BAND” z – uwaga – 45 muzykami zaprezentuje, że można stworzyć naprawdę dobrą atmosferę z instrumentami wykonanymi z drewna i mosiądzu. W skrócie – prawdziwy street band! A kiedy Angelika Weiz użyje swojego soulowego głowu, przy gitarze Charliego Eitnera wraz z przyjaciółmi, to po prostu nie można stać w miejscu! Wtedy wspólny piknik będzie ucztą muzyczną.

W sobotę 16.06 o godz. 19.00 w muszli koncertowej w Ahlbecku spotkają się dwa zespoły muzyczne „NO SUPERMAN” i duet „pARTyzant”. W skład „NO SUPERMAN” wchodzi czterech muzyków, którzy grają swobodną i energiczną mieszankę jazzu, rocka i popu. Za to duet „pARTyzant” porusza się płynnie pomiędzy różnymi stylistykami, nie brakuje mocnych rockowych riffów, bluesowych smaczków, humoru i zabawy przeplatanych z zadumą. Ważnym, nieodzownym elementem koncertów jest interakcja z publicznością oraz nieskrępowana improwizacja. Gitarzysta duetu, Krzysztof Toczko do perfekcji opanował trudną i widowiskową technikę tappingu oburęcznego, która umożliwia mu niezależne granie na dwóch gitarach jednocześnie. Kto chciałby doświadczyć tego duetu z wyprzedzeniem, może to zrobić już w sobotę, 16.06 o godzinie 14.00 w Muzeum Willi „IRMGARD” (więcej informacji: 038378 22361).

Program:

Czwartek, 14.06.2018

Muszla koncertowa w Ahlbecku

godz. 15.30 – „Frech wie Oscar”

Muszla koncertowa w Bansinie

godz. 18.00 – „Feldweg 7”

Piątek, 15.06.2018

od godz. 18.00 – przy pasie granicznym na Promenadzie Europejskiej

I. Polsko-Niemiecki Piknik bez granic na Promenadzie Europejskiej „POLSKIE PIWO & NIEMIECKIE SERDELKI”

– „Wood & Brass Marching-Band” z Goleniowa

– Angelika Weiz, Charlie Eitner & Friends z Berlina

Sobota, 16.06.2018

Muzeum Willa „Irmgard” (Maxim-Gorki-Str. 13, 17424 Seebad Heringsdorf)

godz. 14.00 – „pARTyzant”

Muszla koncertowa w Ahlbecku

godz. 19.00 – „NO SUPERMAN”

godz. 20.00 – „pARTyzant”

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników muzyki!

wstęp wolny