Dom Kultury w Świnoujściu zaprasza w najbliższą niedzielę (29.09) na koncert zespołu Convergent Points. Początek wydarzenia o godz. 18.00 w Sali Teatralnej przy ul. Jana Matejki 11. Wstęp wolny!

CONVERGENT POINTS to połączenie muzycznych tradycji Chin i Zachodu. Pomysłodawcą projektu jest szczeciński saksofonista Dariusz Samól. Podczas kilkukrotnych wyjazdów artystycznych do Chin w latach 2014 – 2016 w ramach tras koncertowych zespołu The ArtSax Duo i Inventia Trio, udało mu się nawiązać współpracę z chińskim kompozytorami i muzykami grającymi na tradycyjnych instrumentach. Prezentują oni niezwykle wysoki poziom wykonawczy.

Rezultatem tej współpracy była realizacja I-szej edycji festiwalu, która odbyła się w 2017 roku. Ogromne zainteresowanie publiczności szczecińskiej wszystkimi wydarzeniami tego festiwalu skłoniło organizatorów do jego kontynuacji i od 2017 roku trwały przygotowania do jego realizacji w bieżącym roku.

W rezultacie powstały nowe utwory, których prezentacja odbędzie się podczas Convergent Points 2019. Po raz pierwszy utwór na zupełnie nowy i oryginalny skład instrumentalny: saksofon-guzheng-erhu napisał polski kompozytor, znakomity twórca warszawski – Edward Sielicki.

W 2019 roku oprócz nowych kompozycji, muzycy chińscy zaprezentują się w tradycyjnym repertuarze chińskim. Tradycja muzyczna licząca sobie kilka tysięcy lat będzie po raz drugi rozbrzmiewać w Szczecinie w oryginalnym wykonaniu.

Zaproszeni muzycy chińscy to grająca na guzheng Wu Qi, Chen Feng na erhu, Zhang Lijuan na yang qin, Nie Ying na trąbce, Gong Luowa – taniec.

Przedstawiciele kultury europejskiej to: Dariusz Samól – saksofon, Ewa Ruszała – fortepian.

W programie festiwalu są koncerty i prezentacje kultury chińskiej oraz warsztaty instrumentów chińskich dla dzieci i młodzieży.

Krótka charakterystyka instrumentarium chińskiego:

Erhu to instrument smyczkowy zaopatrzony w dwie struny, pomiędzy którymi umieszcza się włosie smyczka. Może ono poruszać albo jedna albo drugą strunę. Posiada piękne brzmienie i wirtuozowskie możliwości.

Guzheng jest instrumentem szarpanym o 24 strunach rozpiętych na ok. 1,5 m pudle rezonansowym położonym na specjalnych nóżkach. Palce prawej ręki grającego zaopatrzone jest w specjalne pazurki do szarpania strun, z których każda zaopatrzona jest w odrębny, ruchomy mostek. Lewa ręka może tłumić, szarpać lub uginać struny wywołując specjalne efekty.

Yang qin to także instrument strunowy z pudłem rezonansowym, na którym gra się specjalnymi pałeczkami. Przypomina nieco cymbały.