Dziś będzie o filmowych Oskarach, również w polskim wydaniu, Plastusiu, legendach muzyki rockowej i pewnym poecie, który jak wielu jemu współczesnych musiał godzić w swojej twórczości trudny czas rozbiorowej Polski i epoki pozytywizmu. Kartka z kalendarza historii z 11 września.

W 1838 roku urodził się Adam Asnyk. Poeta, dramatopisarz, powstaniec styczniowy, członek Rządu Narodowego podczas wspomnianego zrywu. Zasiadał również w galicyjskim parlamencie i był krakowskim radnym. Wydawał czasopismo Nowa Reforma. Był też podróżnikiem i taternikiem. Pisał wspaniale.

Daremne żale – próżny trud,

Bezsilne złorzeczenia!

Przeżytych kształtów żaden cud

Nie wróci do istnienia.

Świat wam nie odda, idąc wstecz,

Znikomych mar szeregu –

Nie zdoła ogień ani miecz

Powstrzymać myśli w biegu.

Trzeba z żywymi naprzód iść,

Po życie sięgać nowe…

A nie w uwiędłych laurów liść

Z uporem stroić głowę.

Wy nie cofniecie życia fal!

Nic skargi nie pomogą –

Bezsilne gniewy, próżny żal!

Świat pójdzie swoją drogą.

Tak pisał w 1877 roku w tomie Album Pieśni. Zmarł w 1897 roku. Więcej w niezastąpionym portalu culture.pl (kliknij)

W 1894 roku na świat przyszła Maria Kownacka, autorka opowiadań dla dzieci. Czytelnikom powinna być znana przede wszystkim z niegdysiejszych lektur – Pamiętnika Plastusia oraz Rogaś z Doliny Roztoki. Przez lata związana z Warszawą, tu też ma swoje muzeum (Żoliborz). Więcej na portalu culture.pl (kliknij)

W 1974 roku, czterech mieszkańców brytyjskiego Guilford zakłada zespół The Stranglers. 43 lata później zespół oficjalnie nadal działa, koncertuje i nagrywa. W Polsce byli kilkukrotnie. Najbardziej znane kawałki to Golden Brown i Always The Sun, który zdecydowanie przyda się na dzisiejsze pochmurne niebo.

Trzy lata później, w 1981 roku datuje się oficjalnie powstanie zespołu Lady Pank. Grupa na lata wbije się na czołówki list przebojów w całym kraju. Fabryka Małp, Zostawcie Titanica, Marchewkowe Pole. Ich przeboje można by wymieniać jeszcze długo. Dziś proponujemy jednak ten utwór.

W 1994 roku umiera Jessica Tandy. Amerykańska aktorka, mająca role w „Ptakach” Alfreda Hitchcocka czy „W tramwaju zwanym pożądaniem”, największe sukcesy święciła u kresu swojego życia i kariery. Do historii przejdzie zwłaszcza jej rola w filmie „Wożąc Miss Daisy”, gdzie u jej boku wystąpił Morgan Freeman. Za tę rolę otrzymała Oskara za rolę pierwszoplanową.

Jeszcze jedna filmowa i oskarowa data. Tym razem z naszego podwórka. W 2013 roku miała miejsce premiera „Idy” Pawła Pawlikowskiego. Czarno-biała opowieść o losach Anny, zakonnej nowicjuszki, która przed złożeniem ślubów odbywa podróż ze swoją krewną, stalinowskim prokuratorem. Opowieść o trudnej i pogmatwanej historii Polski, została uznana przez amerykańską Akademię Filmową za najlepszy film nieanglojęzyczny w 2014 roku. Film był również nominowany za zdjęcia autorstwa Łukasza Żala i Ryszarda Lenczewskiego.