Już 20 listopada o godz. 18.00 zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie. Koncert pt. „Dziękuję ci Wielka Wodo” jest  przypomnieniem wybranych piosenek „barda ze Świnoujścia”, układających się w muzyczną opowieść o prawdzie naszego losu, zrodzonej w morzu i wśród ludzi morza. Żeby żyć mądrzej, ładniej i z uśmiechem.

Uwaga – nie ma już zaproszeń na ten koncert. Dziękujemy za tak ogromne zainteresowanie.

1,5 – godzinny koncert wypełniają również wspomnienia o „Porębie” jako muzyku, kompozytorze, człowieku morza, naukowcu, poecie i przyjacielu.

Grają i śpiewają: grupa The Nierobbers, Ryszard Muzaj i Marek Szurawski.

Słowo wiążące Marek Szurawski

Sala Teatralna ul. Matejki 11,

obowiązują bezpłatne zaproszenia

ilość miejsc ograniczona!

Podczas koncertu będzie możliwość zakupu cegiełki wspierającej budowę pomnika – „Poręby”
z brązu, który „siądzie” na Placu Rybaka w Świnoujściu już w sierpniu 2022 roku.

Jednym z ambasadorów projektu jest Scena szantowa Stara Szkutnia pod wezwaniem Jurka Porębskiego
w Łodzi. Autorem projektu pomnika jest Robert Sobociński.

Cegiełkę w dowolnej kwocie można również zakupić na stronie: https://staraszkutnia.pl/cegielka/

Jerzy Porębski, zawarł w swoich piosenkach i balladach morskich (w czym był Mistrzem)  odkrywane na nowo prawdy o naszym ludzkim losie, tu na lądzie. Patrzył nań przez pryzmat morza – ściślej własnych doświadczeń i obserwacji życia i pracowitego trudu na pokładzie, wśród ludzi Mu podobnych – marynarzy i rybaków.

Ten los, upleciony ze smutków i radości, wzlotów, zagubień, zachwytów i rozczarowań,
w którym jest i „wygrana i wielki pech, dobro i zło”, Jerzy kwitował  czasem z gorzkim uśmiechem,  ale zawsze z krzepiącą wiarą w pomyślną odmianę. Skłaniając do myślenia i dając rozrywkę.
Przypomnienie tych myśli, rozważań o morzu, ludziach i okrętach człowieka morza, naukowca, muzyka, kompozytora, poety i przyjaciela to główna idea koncertu, z którego – mamy nadzieję – wyjdą Państwo z pogodną, uśmiechniętą zadumą nad światem, sobą i życiem.
I z nowym zapałem do tego życia.

Bo warto.

Jurek na pewno by przytaknął.

Niech to spotkanie z piosenkami Jerzego Porębskiego będzie rodzajem Jego „ostatniego wykładu” – skupionym jak w soczewce przesłaniem – konstatacją, że „szczęście to miłość, przyjaźń, praca, którą się kocha i żeby o coś w życiu chodziło”. I może jeszcze (jak by to dopowiedział Julian Tuwim) „żeby żyć tak, aby znajomym zrobiło się nudno, gdy umrzesz…”
O czym będą mówić i śpiewać z przekonaniem wykonawcy: grupa the Nierobbers, Ryszard Muzaj i Marek Szurawski.

Ze słowem wiążącym i na kanwie takich piosenek, jak m.in.: Popłynęli koledzy, Tango Zejmana, Keja, Najdroższy śledź, Stary burtowiec, Cztery piwka, Marynarski los, Jejku, jejku!, Grytviken, Szara muszelka, Kochanie,  Portowa tawerna, Barmanka z Vancouver, Dziewczyny z St. Pierre i z St. Johns, Czarodziejska wędka, Gdzieś tam…

Marek Szurawski

Skip to content